Yurt Dışı Telefonu IMEI Kaydı İçin Neler Gerekli?

Yurt Dışı Telefonu IMEI Kaydı İçin Neler Gerekli?
5 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.374 kez okundu.

Sizlerden çok sık gelen sorulardan birisi de yurt dışı telefonu imei kaydı için neler gerekli oluyor. Aslında çok basit ve teferruatı olmayan bir işlem ama biz yine de konunun tüm yönleri ile ilgili sizlere gerekli bilgileri sunacağız. Fakat öncelikle bir uyarı da bulunmak istiyorum. Yapacağınız tüm işlemler resmi ve garantili olsun.

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Pasaportsuz

Ucuz diye gidip yasa dışı şekilde imei kaydı yaptırmayın telefonlarınıza. Gerekirse 3 kuruş fazla verin ama işiniz hem sağlam hem de yasal olsun. Yasa dışı şekilde sırf ucuz diye imei çaktırdığınız telefon günün birinde kapanabilir. Bir daha imei çaktırmak zorunda kalırsınız ve bu işlemi bir kaç sefer yaptırdığınız da toplamda yapacağınız masraf aslında yasal yollarla yapacağınız işlemde daha pahalıya gelecek. İlk anda ucuza hallettim dersiniz ama bir kaç ay sonra imei sebebiyle telefon kapanınca dediğime hak verirsiniz. Sonradan yurtdışından gelen telefon kapandı nasıl açılır diye yana yakıla bilgi ararsınız. Bu sebeple pasaportsuz telefon kaydı falan gibi işlere girişmeyin. Benden uyarması.Pasaporta Telefon Kayıt Ettirme

Artık yurtdışından telefon getirmek oldukça kolaylaştı. Hal böyle olunca da yurt dışında yakını olanlar fiyat olarak daha makul olduğu için bu şekilde cihaz getirtmeye başladı. Cihaz elinize geldiği zaman ilk 1 ay sorunsuz kullanabiliyorsunuz fakat 1 ay dolduğu zaman telefon kapanıyor ve çalışmıyor. Bu sebeple telefonu açmanızı takip eden ilk 1 ay içerisinde bahsedeceğimiz işlemleri yapmanızı öneriyorum.

İlk olarak Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası’dan birisine giderek yurdışı telefon kaydı için harç yatırmalısınız. Bu aşamada yurtdışı telefon kayıt ücreti 2018 itibariyle 170,70 TL’dir. Bu harcı bankaya yatırırken dikkat etmeniz gereken nokta gişe görevlisine doğru imei numarası vermektir. IMEI numaranızı *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Size verilen dekontta doğru imei numarasının olduğunu görüp gişeden o şekilde ayrılın.

Burada dikkat etmeniz gereken şey ise yurt dışı telefon kayıt harcı kimin pasaportuna kayıt yapılacaksa o kişinin TC kimlik numarası ile yapılmalıdır. Yani tüm işlemler telefon kimin pasaportuna kayıt edilecekse o isim ve tc no ile yapılmalıdır. Telefonu siz kullanacaksınız tamam ama işlemler böyle olmalı. Birde not düşmek istiyorum. Eğer bankaya gitme sıra bekleme işleri ile uğraşmak istemiyorsanız e-devlet üzerinden kayıt işlemi yaparken DenizBank, Garanti Bankası, İş Bankası internet şubelerini kullanarak e-devlet üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Tabi ödeme yapan kişi yine pasaport sahibi olmalıdır.Yurt Dışı Telefona İmei Kaydı

Ardından iki seçeneğiniz bulunuyor. İsterseniz kendiniz isterseniz de herhangi bir telefoncuya (abone kayıt merkezi) giderek e-devlet üzerinden işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kendiniz e-devlet sitesine girip bu işlemleri tamamlayın. E-devlet telefon kayıt çok basit bir işlemdir. Şimdi ayrıntılı olarak yapmanız gerekenleri anlatacağım. İlk olarak e-devlet IMEI kayıt sayfasına giriş yapmalısınız (e-devlet IMEI kayıt giriş için tıklayın). Bu sayfayı açtığınız zaman kimliğimi şimdi doğrula tuşuna basmalısınız. Ardından size tc kimlik no ve şifre soracak. Buraya kimin pasaportuna kayıt yapıyorsanız o kişinin tc kimlik numarasını ve şifresini girmelisiniz.

Sonrasında karşınıza bir bilgilendirme sayfası gelecek. Bu sayfadaki bilgileri okuduktan sonra devam et tuşuna basarak ilgili alanları dolduracağınız form sayfası karşınıza gelecek. Bu sayfada doldurmanız gereken başta imei numarası olmak üzere bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunları kendi durumunuza göre doldurup devam et diyerek yurt dışı cihazı pasaport kayıt işlemini tamamlamış olursunuz.

Pasaporta Telefon Kayıtta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu kısımda ise özellikle pasaporta telefon işletme süresi sorgulama ve diğer işlem detayları ile ilgili direk e-devletin ilgili sayfasındaki bilgileri paylaşacağım. Hiçbir kelimesine dokunmadan direk aşağıya aktarıyorum bu bilgileri.

Bu hizmetten faydalanarak, yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt ettirebilir ve kullanıma açtırabilirsiniz. Lütfen işleme başlamadan önce aşağıda listelenen hususlara dikkat ediniz.

-Yurda giriş tarihiniz üzerinden 120 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır.
-Eğer İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz; harç bedeli vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. Kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
-Eğer İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
-IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.
-Kayıt işlemleri telefonunuzda *#06# tuşlandığında ekranda görülen IMEI numarası ile yapılmaktadır. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git