WordPress Tema Türkçe Karakter Problemi

WordPress Tema Türkçe Karakter Problemi
29 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 1.317 kez okundu.

WordPress bloğunuzda kurulum sonrası ya da daha sonraki süreçte Türkçe karakterler ile ilgili problem yaşıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Çözümü basit olan WordPress tema Türkçe karakter sorununun iki farklı ama basit çözümü bulunuyor. Bu çözümlerin ilki tema ana dizininizdeki .php uzantılı dosyalarınızı bilgisayarınıza indirin. Ardından Notepad++ programı ile dosyaları açın. Ardından üstteki menülerden kodlama sekmesinin alt seçeneklerinden “UTF-8 Kodlaması(BOM’suz)” seçeneğini işaretli hale getirin ve dosyayı kayıt edin. Tüm dosyaları bu şekilde yapıp kayıt ettikten sonra tekrar Ftp’den tema ana dizininize atın ve dosyaların yeni halleriyle değiştirilmesini onaylayın.

Wordpress Tema Türkçe Karakter Problemi
WordPress temalarındaki Türkçe karakter probleminin çözümü için ikinci yol ise header.php içerisinde yapacağımız ufak bir değişiklik ile çözülecektir. Aşağıdaki kodu dosya içerisinde bulun:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">

ve aşağıdaki kod ile değiştirin:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

Eğer kod yok ise değiştirmeniz için verdiğim kodu <head> </head> etiketlerinin arasında bir yere ekleyin.

Etiketler:

WordPress Tema Türkçe Karakter Problemi Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Ahmet dedi ki:

  2. öneri ile şıp diye sorunumu çözdüm gerçekten teşekkür ederim.

 2. Zeliha Canderengül dedi ki:

  benim websitemin sadece ana sayfasında türkçe karakter sorunu var ı harfi yerine soru işareti çıkıyor ne yapabilirim.. yardımcı olabilir misiniz. Ana sayfadaki nakliyat haberleri bölümünde son eklenen 4 haber gösteriliyor bu alanda sorun var. ben o alanla ilgili php dosyalarını bomsuz utf8 ile düzeltmeme rağmen sorun değişmiyor. Ama iç sayfalarda ı harfi düzgün çıkıyor. yardımcı olun lütfen.

  1. Semih dedi ki:

   Sitenizi inceledim fakat sorun görünmüyor. Farklı bir tarayıcı ile ön belleğinizi temizleyerek tekrar bakın isterseniz.

Sayfa başına git