WordPress Seo Eklentileri

WordPress Seo Eklentileri
20 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 515 kez okundu.

Dünyanın en çok kullanılan blog sistemi olan WordPress ile alakalı bir önceki yazımızda en iyi temaları tanıtmıştık. Bu yazımızda en iyi WordPress seo eklentilerinden bahsedeceğim. Burada bahsedeceğimiz seo eklentilerinin hepsini aynı anda kullanamazsınız. Bahsedeceğimiz bazı eklentiler birbiri ile aynı işi yapıyorlar ve aynı anda aktifleştirirseniz sitenizde sorunlar çıkma ihtimali var.

Size sıralı olarak anlatacağım ve kendi tercihlerimden de bahsedeceğim. Bazı arkadaşlar hayır en iyisi o değil bu, ya da şu daha iyi neden ilk sıraya onu eklemedin diyebilirler fakat ben kendi tercihlerimi yazacağım ve sizin tercihlerinize de saygı duyuyorum.Dileyenler kendi sıralamalarını ve seo eklentisi tercihlerini yazının altına yorum olarak ekleyebilir, bende bunu seve seve yayınlarım.
1. All in One SEO Pack

Ben tüm sitelerim de WordPress seo eklentisi olarak All in One SEO Pack kullanıyorum. Bunun ilk sebebi alışkanlık diyebiliriz. Diğer sebep ise kullanımının kolay olması ve bana sıkıntı çıkartmaması. Sizlere de tavsiye ederim. Diğer seo eklentilerinin pek çok daha farklı ve işe yarar özellikleri olabilir ama acemi kullanıcılar için kurulumları zordur. Bu sebeple sizlere ilk sırada All in One SEO Pack tavsiye ediyorum. Gerek site genelinde gerekse de tekil yazılarda işinize yarayacak pek çok özelliği vardır.

All in One SEO Pack

2. WordPress SEO by Yoast

Seo eklentileri içerisinde uzman WordPress kullanıcıları genelde bu eklentiyi tercih ediyorlar. WordPress SEO by Yoast pek çok özelliği ile eğer kurulumunu yaparsanız sizi rakiplerinize göre site içi optimizasyonda bir adım öne geçirecektir. Ben bu eklentiyi tercih etmiyorum. Sebebi ise bir siteme kurdum ve yaptığım bir hata yüzünden tüm link yapım değişti ve sitemde binlerce 301 yapmamı zorunlu hale getirdi. Hata tamamen bana aitti fakat çok canımı sıktı bu sebeple bir daha elimi sürmedim bu eklentiye. Size de tavsiyem şudur, eğer kullandığınız bir seo eklentisi varsa onu değiştirmeye karar verdiğiniz zaman yeni kuracağınız eklentide yapacağınız ayarların önceki ayarlarınızla çakışmayacağına emin olun. Özetle kullanımını önereceğim fakat ayarlarını uzman birisinin yardımını alarak yapın. All in One Seo kullanıyorsanız bu eklentiyi kullanmayın, yada bunu kullanıyorsanız diğerini kullanmayın çünkü aynı işi yapıyorlar ve bir arada kullanılmaması gerekiyor.

WordPress SEO by Yoast

3. Google XML Sitemaps

Site haritası çıkarmak için kullanıyorum bu eklentiyi. Tüm yazı linklerini, etiketleri, kategorileri vs.. otomatik olarak site haritasına eklemekte ve popüler arama motorlarına bunu otomatik olarak göndermektedir. Pek çok farklı otomatik site haritası oluşturan eklenti bulunuyor fakat basitliği ve sistemi yormaması açısından bunu tercih ediyorum ve sizlere de öneriyorum.

Google XML Sitemaps Eklentisi
4. W3 Total Cache

WordPress seo açısından önemli faktörlerden birisi de sitenizin hızıdır. Google pagespeed testinde %75 ve üzeri bir rakam elde etmek seo açısından olmazsa olmazlardandır. W3 Total Cache eklentisi hem site hızınızı arttırır hem de sunucunuza çok yük binmemesi için cacheleme yapar. W3 Total Cache ayarları nasıl olmalı, eklenti çok karışık gibi endişeleriniz olmasın. Bu konu ile ilgili http://acemi.com/en-iyi-w3-total-cache-ayarlari-ve-kurulumu.html adresindeki yazımını okuyup tüm ayarları bu şekilde yapabilirsiniz.

W3 Total Cache

WordPress seo eklentileri konusunda pek çok önerilebilecek eklenti var, fakat ben tümünden bahsetmeyeceğim. Yukarıda sizlere önerdiğim eklentilerden 3 tanesini kullanmanız aslında işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak. Bunların dışında eklenti kullanma kararı verirseniz sunucu yükü ve site hızı konusunda yaşayabileceğiniz sorunları gözden geçirin ve kararınızı ona göre verin.

Etiketler:

WordPress Seo Eklentileri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kemal dedi ki:

    All in One SEO Pack ve SEO by Yoast sizce aynı anda kullanılabilir mi her hangi bir hata alınır mı hangi eklenti aktif çalışır.

Sayfa başına git