Windows 8 Kurulu Bilgisayarı Hızlandırma

Windows 8 Kurulu Bilgisayarı Hızlandırma
24 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 614 kez okundu.

Windows 8 Microsoft’un önceki tüm işletim sistemlerinden daha hızlıdır. Fakat her şeye rağmen bizler daha da hızlı bir işletim sistemi istiyoruz. Bu amaçla tüm sınırları zorlayıp Windows 8 kurulu bilgisayarımızı nasıl daha da hızlandırabiliriz sorusuna bu yazımızda cevap arayacağız.

İlk olarak şunu bir netleştirelim. Bu yazıda anlatacağımız yöntem veya programlar bilgisayarınızda bir çökme meydana getirirse ve bazı verileriniz kaybolursa sıkıntıya düşer misiniz? Eğer cevabınız evet ise ilk olarak kaybederseniz üzüleceğiniz dosyalarınızın bir yedeğini alın derim. Windows üzerinde yapacağımız işlemlere başlamadan önce donanımlarımızın sürücülerini güncelleştirelim. Ekran kartı, ses kartı, ana kart vs.. güncelleştirme imkanımız olan tüm sürücüleri güncelleştirelim ve bilgisayarımızı yeniden başlatalım. Güncelleştirmeler bittiyse ve bilgisayar yeniden başladıysa şimdi artık Windows 8 hızlandırma işlemimize başlayabiliriz.
İlk olarak ctrl+alt+del tuşlarına basarak görev yöneticisini açalım. Karşımıza gelen görev yöneticisi ekranından başlangıç sekmesini tıklayalım. Burada bilgisayar açılıp Windows ekranı geldikten sonra işletim sisteminin ilk olarak açtığı fakat sizin çoğu zaman farkında bile olmadığınız pek çok program göreceksiniz. Ben anti virüs dışındaki tüm programları devre dışı bırakıyorum. Size de açılış anında yüklenmesine ihtiyaç duyduğunuz programların dışındakileri devre dışı bırakmanızı öneririm.

Windows 8 Kurulu Bilgisayarı Hızlandırma

Bilgisayarımızı uzun süre kullandığımız zaman pek çok dosya artıkları Windows içinde birikir ve bu biriken dosyalar işletim sistemini yavaşlatır. Bu eski dosya artıklarını temizlememiz gerekir. Fakat bunların hangi klasörlerde ve neler olduğunu bizim standart kullanıcılar olarak bilmemiz mümkün değil. Eski dosyaları silmek için CCleaner isimli programı kullanacağız. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Programı açtığınız zaman iki bölüm kullanacaksınız. İlk olarak Cleaner sekmesinde analiz yapıp ardından Temizliğe başla ile eski ve işe yaramayan dosyaları ve artıklarını sileceksiniz. İkinci olarak kayıt defteri sekmesine gelerek sorunlar için tara butonu ile sorunlu ve artık işe yaramayan kayıt defteri öğelerini bulup seçili sorunları çöz butonuna basarak bunları temizleyeceksiniz.
Şu ana kadar yaptıklarımız bilgisayarımızı eskiye oranla ciddi şekilde hızlandıracaktır. Bu iki önemli aşamanın yanında en az haftada bir kez diskimizde bir hata olup olmadığını kontrol etmek için hata denetimi yaptırmamız gerekir. Bunu da Bilgisayarım > C ye sağ tıklayıp özellikleri tıklayarak araçlar sekmesinde ilk sırada bulabilirsiniz. Gene aynı bölümdeki disk birleştirme aracını da ayda bir sefer çalıştırmak Windows 8 kurulu bilgisayarınızı hızlandırmaya yarayacaktır. Tüm bu adımların yanında kullanmadığını programları bilgisayarınızdan kaldırmak da hızlı bir bilgisayar için gereklidir.

Etiketler:

Windows 8 Kurulu Bilgisayarı Hızlandırma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Fırat dedi ki:

    Elinize sağlık windows 8 gerçekten hızlı biraz daha hızlı olmasını isteriz ama donanın çok önemli bu konuda.

Sayfa başına git