Ubuntu Kurulması Gereken Programlar (2015)

Ubuntu Kurulması Gereken Programlar (2015)
27 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 1.280 kez okundu.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Ubuntu kurulumundan sonra kullanılması önerilen ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak bazı uygulamaların kurulumlarına değineceğiz. Ama isterseniz ilk önce bir önceki yazımız olan Ubuntu kurulumundan sonra yapılması gerekenleri okuyup eksiğiniz varsa tamamlayın. İlk olarak yazılım merkezi aracılığı ile kurabileceklerimizi halledelim ardından uç birime geçeriz.

Not: Kurulum işlemlerine başlamadan önce uç birimden aşağıdaki kodu yürütüp güncelleme yapalım.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Şimdi şöyle yapalım, ilk olarak Ubuntu Yazılım Merkezi’ni açalım ve aşağıda liste halinde vereceğim yazılımların adlarını arama kutusuna yazıp kuralım.

Geany: Kod yazmak için kullanabileceğimiz Windows’taki notepad++ muadili olduğu söylenen ama aslında çok daha gelişmiş ve kaliteli olan bir programdır. PHP, HTML, CSS, C vs. gibi pek çok kodlama işinizi yapabilirsiniz.

VLC: Video dosyalarınızı, rmtp ve farklı ağ akışlarını oynatabileceğiniz bir uygulama.

FileZilla: FTP programı.

KlasikMenü Belirteci: Windows’taki başlangıç düğmesinin gelişmiş bir versiyonudur.

Gimp Görüntü Düzenleyici: Photoshop muadilidir. Kurulum yaparken “gimp-data-extras”, “gimp-gmic” ve “gimp-plugin-registry” eklentilerini de işaretleyip öyle kurmanızı öneriyorum. Varsayılan Gimp kurulumu sonrası “Save For Web” aktif olmuyor fakat “gimp-plugin-registry” eklentisi sayesinde bu seçenek menüye ekleniyor.

Gimp Görüntü Düzenleyici

Yukarıda saydığımız programlar hemen hemen her bilgisayarda olması gerekenlerdir. Şimdi yazılım merkezinde yer almayan ama ihtiyacımız olan bazı programları uç birimden kuralım.
Ubuntu Sopcast Kurulumu

sudo apt-get install python-glade2

sudo add-apt-repository ppa:venerix/pkg
sudo apt-get update
sudo apt-get install sp-auth

wget http://sopcast-player.googlecode.com/files/sopcast-player-0.8.5.tar.gz
tar -zxvf sopcast-player-0.8.5.tar.gz
cd sopcast-player/
make
sudo make install

Ubuntu Tor Browser Kurulumu

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/tor-browser
sudo apt-get update
sudo apt-get install tor-browser

Ubuntu Skype Kurulumu

Direk Skype sitesine girip sisteminiz için uygun olan pekt seçeneğini indirip kurabilirsiniz yada aşağıda anlatacaklarımı yaparak da kurabilirsiniz.
Sistem ayarlarından yazılım ve güncelleştirme bölümüne gelip buradan diğer yazılımlar sekmesini açalım. Karşımıza gelen ekrandan Canonical ortakları seçeneğinin yanına tık atalım. Şifre soracak şifreyi girdikten sonra ekranı kapayacağız ama önce bir güncelleme yapacak ve sonra kapanacak. Bu işlemi yaptıktan sonra uç birimden aşağıdaki kodu yürüterek Ubuntu için Skype kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Ubuntu Skype Kurulumu

sudo apt-get install skype

Ubuntu Java Kurulumu

sudo apt-get install openjdk-7-jre
sudo update-alternatives --config java

Bu aşamada karşımıza sistemimizde yer alan Java sürümleri çıkacak. Buradan en son kurduğumuz openjdk-7’nin yanında hangi numara bulunuyorsa onu yazıp entere basarak kurulumu tamamlıyoruz. Sisteminizde kullandığınız Java sürümünü öğrenmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

java -version

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git