Twitter TT Nasıl Olunur?

Twitter TT Nasıl Olunur?
3 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 913 kez okundu.

Twitter’de TT(Trend Topic) en çok bahsedilen başlıklar anlamına gelmektedir. Twitter TT nasıl olunur konusunda uyguladığı algoritma tam olarak bilinmese de tecrübeler pek çok ipucu vermektedir. Bu yazımızda Twiter’de sol tarafta bulunan ve devamlı değişim gösteren bu başlıkların nasıl listeye girdiklerine değineceğiz.

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki belli bir zaman diliminde en çok yazılan metinler veya hastaglar Trend Topic listesine girerler. Örnek verecek olursak Acemi.com metnini on dakika içerisinde beş bin kişi aynı tweet içerisinde kullandı. O anki TT listesindeki 10. sıradaki başlık son 10 dakika içerisinde 4999 kişi tarafından bir tweet içerisinde kullanılmışsa Acemi.com 10. sıradan listeye girer.
Basit anlatımla yukarıdaki uygulama Twitter’de nasıl TT olunur sorusuna bir cevap olabilir. Fakat bizler biliyoruz ki bunun dışında başka değişkenler de bulunmaktadır. TT olacak metnin kaç kişi tarafından retweet yapıldığı ve kaç kişi tarafından favorilere eklendiği de önemli değişkenlerdendir. Bir başka rivayet ise Twitter’de takipçi sayısı yüksek olan ve rankı yüksek kişiler tarafından tt olacak metnin tweet atılması, retweet yapılması veya favorilere eklenmesi de değişkenlere eklenebilir.

Twitter TT Nasıl Olunur?

Trend Topic’e bir metnin yada hastagın sokulması için ücretli hizmet veren pek çok firma ve şahıs da bulunmaktadır. Bu kişi veya firmalar ellerindeki yüksek miktardaki bot hesaplar veya yüksek takipçisi olan hesaplar sayesinde size belli bir ücret karşılığında TT yapmak istediğiniz metni listeye sokarlar. Fakat şunu belirtmeliyim ki özellikle bu günlerde(yazının yazıldığı tarih 03.12.2013) bir metni yada hastagı Twitter tt listesine sokmak doğal olmayan yollarla çok zordur. Malumunuz dershane gündemi tt listesinde başka metin veya hastaglara pek imkan tanımamaktadır. Konuyla ilgisi yok fakat özellikle Hizmet hareketi denilen grubun Twitter’deki gücü ve belli bir kitlenin dilediği zaman Twitter’i ve Trend Topic listesini nasıl domine edebildiğini şu günlerde gözlemleyebiliyoruz.

Twitter TT Nasıl Olunur?
Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Twitter TT listesi ülkelere, bölgelere, şehirlere göre değişmekte, bunun yanında bir de tüm dünyada o anda en çok bahsedilen konunun ne olduğu görülmektedir. Ben ekran görüntüsünü aldığım zaman dershane mevzuları gündemdeydi ve yukarıda da bahsettiğim gibi Hizmet hareketi Twitter’i domine ediyordu. Resimde de gördüğünüz gibi hem Türkiye hem de dünya Twitter Trend Topic listesinde zirvede aynı hastag görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git