Suyun Özellikleri Nelerdir?

Suyun Özellikleri Nelerdir?
13 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 1.093 kez okundu.

Suyun özellikleri: Su kokusu, rengi ve tadı olmayan oksijen ile hidrojen atomunun bileşimiyle oluşmuş sıvı bir maddedir. İnsan hayatı için olmazsa olmaz, olmaması durumunda hayatın da olmayacağı en önemli maddedir. Yapısında 2 hidrojen 1 oksijen atomu bulunmaktadır. Gerek insan yaşamı gerekse de diğer tüm canlıların yaşamlarını sürdürmesi için kesinlikle gereklidir. Yanıcı olmayan bir maddedir ve ateş söndürme özelliği olan bir sıvıdır.

Suyu oluşturan moleküller birbirleri arasında bir çekim kuvvetine sahiptir. Bu sebeple de dağılmadan bir arada bulunabilmekte ve temas ettikleri diğer maddelere yapışabilmektedirler. Diğer maddelere yapışmaları temas ettikleri tüm yüzey ve maddeleri ıslatmasına sebep olmaktadır. Su çevre sıcaklığına göre hal değiştirme özelliğine de sahiptir. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunduğu gibi 0 derece altında buz haline ve 100 derece üstünde de buhar haline dönüşebilmektedir.
Suyun Özellikleri Nelerdir?

Suyun tadı içerisinde bulunan diğer maddelere ve ısısına göre değişim göstermektedir. Saflık ve sekliği tadını asıl belirleyen faktördür. Suya ana tadını veren maddeler oksijen ve karbondioksittir. Isısı artan su buharlaşıp gaz olur ve tadı da o oranda yavanlaşır ve hatta tatsız hale dönüşür.

Suyun Faydaları

  • İnsan bedenindeki diğer maddelerin taşınması ve hücrelere ulaştırılması
  • Hücrelerin işlerini yerine getirmesi için gerekli olan diğer maddelerin çözünmesi
  • Hücrelerdeki atık maddelerin vücudun dışına atılması
  • Bedenin ısısının dengede tutulması
  • Kanın hacminin olması gereken düzeyde tutulması
  • Gıdaların sindirimine yardımcı olunması
  • Başta beyin olmak üzere pek çok hayati organın dış etkenlere karşı korunması

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git