Suriye Son Durum Neler Getirecek

Suriye Son Durum Neler Getirecek
31 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 424 kez okundu.

Üniversite mezunu, Tunuslu bir işportacının kendisini yakarak fitilini ateşlediği Arap Baharı sınır komşumuz Suriye’ye kadar uzandı. Baskıcı diktatörlerin yönettiği Arap coğrafyasında yükselen isyan hareketi son olarak Mısır’ın uzun yıllardır iktidardaki liderini sanık sandalyesine kadar götürmüştü. Geçtiğimiz sene mart ayında başlayan Suriye olayları ise içinden çıkılmaz bir hal almış ve ülkede mezhep savaşına giden çatışmalar yaşanmıştı. Diğer ülkelere göre oldukça karmaşık bir yapısı olan Suriye son durum olayları Beşar Esed’in Birleşmiş milletler planını kabul ederek gözlemcileri kabul etmesi ile yeni bir yola girmişti. Geçtiğimiz bir yıl boyunca Suriye haberleri sürekli kandan ve şiddetten bahsederken, bazı yayın organları ise Suriye olaylarının çarpıtıldığını iddia etmişti. Suriye’de son durum gösteriyor ki olaylar son günlerde durulmuş görünüyor.
Ülke nüfusun % 20’si kadarını oluşturan Nusayri azınlığa mensup bir aile tarafından uzun yıllardır yönetiliyor. Baas rejiminin hakim olduğu ülkede askeri yönetimin geçmişi ise benzer olaylar ve katliamlar ile dolu. Arap Baharı dalgasının ülkeyi etkilemesinin ardından Suriye ordusu kentlere girmiş, binlerce kişi ölmüş, binlerce kişi ise gözaltında kaybolmuştu. Dünya genelindeki desteğini de bir bir yitiren Esed yönetimi son olarak Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Kofi Annan’ın sunduğu planı kabul ederek ülkeye gözlemci heyetinin gelmesine yeşil ışık yaktı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’ye ilk etapta 30 kadar gözlemciden oluşan bir heyet göndermeyi planlarken, Türkiye’nin başını çektiği ülkeler bu sayının yetersiz olduğunu dile getirmişti. Bu açıklamalarında ardından BM sürpriz bir karar ile ülkedeki gözlemci sayısının 30’dan 300’e çıkarılmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle onayladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye gönderilmesi planlanan gözlemci sayısının 300’den fazla olması gerektiğini daha önce açıklamıştı.

BM’nin gözlemci sayısını arttıran kararı Rus ve Avrupalı diplomatlar tarafından ortak görüşmeler sonunda açıklandı. Yeni gözlemcilerin Suriye’ye ne zaman gönderileceği konusundaki karar yetkisi ise BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun’a verildi. Ban, Suriye’deki gelişmelere göre gözlemcilerin sayısını 300’e kadar arttırabilecek.

Yeni açıklanan BM karar tasarısına göre ülkeye gidecek gözlemcilerin görevleri arasında ülkede çatışan tarafların kısa bir süre önce yürürlüğe giren ateşkese uyu uymadıklarını denetlemek olacak. Gözlemciler ayrıca Annan planının tam olarak uygulanmasını da izleyecek ve destekleyecekler.
Suriye Son Durum Neler Getirecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sayıyı Yetersiz Bulmuştu

İlk karar sonrası gözlemci sayısını yetersiz bulan Başbakan Erdoğan BM’nin sayıyı arttıran kararını bir ziyaret için bulunduğu Katar’da öğrendi. Burada gazetecilerin sorularına yanıt veren Başbakan Erdoğan yeni sayıyı da yetersiz buldu. Başbakan Erdoğan çok daha fazla sayıda, belki binlerce görevlinin ülkede gözlemcilik yapması gerektiğini açıkladı.

Öte yandan olayların ilk başladığı günden bu yana çatışmaların en yoğun yaşandığı adreslerden biri olan Humus şehri ilk giden gözlemci heyetinin ziyaretine tanıklık etti. Gözlemci heyeti muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kentini gezdiler. El Cezire televizyonu, üç BM gözlemcisini Humus’un Curut el Şeyh semtinde, halkın arasında yürürken çekilmiş görüntülerine yer verdi. Gözlemciler halk arasında yürürken kalabalıklar askeri müdahale isteklerini sloganlar ile yinelediler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git