Sigorta Başlangıcı İçin Gerekli Olan Evraklar

Sigorta Başlangıcı İçin Gerekli Olan Evraklar
20 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 14.086 kez okundu.

Yeni bir işe başladığınız zaman tatlı bir heyecan olur ve ilk işiniz ise sigorta başlangıcı için gerekli olan evraklar nelerdir ve nasıl toplanır onları bulmak olur. Bugünkü yazımızda sizlere detaylı olarak yeni sigorta başlangıcı nasıl yapılır ve neler gereklidir bunları anlatacağız. Yazımızda detaylı olarak bilgi vereceğiz ama işe başladığınız yerin muhasebecisi de size güncel bilgileri verecektir.

Sigorta Başlangıcı İçin Neler Gerekli?

Sigorta için gerekli evraklar 2018 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

  1. Sağlık raporu (Yetkili kurumdan)
  2. İkametgah kağıdı (Muhtarlık yada e-devlet üzerinden)
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Ya da muadili bir kimlik belgesi fotokopisi)
  4. Diploma fotokopisi (Ya da mezuniyet belgesi fotokopisi)
  5. Sicil kaydı
  6. Aile bildirim formu
  7. 2 adet vesikalık fotoğraf
  8. İşe giriş formu

Yukarıdaki SGK için gerekli evraklar 2018 için bu şekildedir. Bu evrakları sigorta işlemlerinizi yapacak olan iş yeri muhasebecisine yada ilgili yetkiliye vermeniz gerekmektedir. Sigorta başlangıcınız işlemleri gerçekleştiren kişi evrakları SGK’ya verip kayıt açtırdığı anda başlar. Sizlerden çok sık gelen sorulardan birisi olan sigorta için diploma gerekli mi sorusuna yanıt verdik fakat kimi arkadaşların ellerinde diplomaları olmuyor yada kayıp oluyor, acil olarak bu evrağa ihtiyacınız varsa mezun olduğunuz okuldan alacağınız mezuniyet belgesi de o an için işinizi görebilir.

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nereden Alınır?

İlk işe giriş evrakları nelerdir konusunu hallettiğimize göre şimdide gerekli olan evrakları nereden alabileceğimize bakalım. Sağlık raporunu yetkili bir sağlık kurumundan alabilirsiniz. Eskiden aile hekimlerinden de alınabiliyordu fakat artık yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından 50 – 100 TL arası bir ücret ödenerek alınıyor. İkametgah kağıdı ise muhtarlıklardan, nüfus müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Nüfus cüzdan fotokopisi veya muadili bir kimlik belgesi fotokopisini anlatmaya gerek yok zaten biliyorsunuz.
İlk kez sigortalı olacaklar diplomaları varsa bunun fotokopisini eğer yoksa mezuniyet belgesi fotokopisini kullanabilirler. Sicil kaydı ise yine e-devlet üzerinden alınabilmektedir. İstenen evraklar içinde en merak edileni ise aile bildirim formu oluyor. Aile bildirim formu nedir diyecek olursanız asgari geçim indirimi almak için ailenizde kaç kişinin bulunduğu ve bunların kaçının çocuk kaçının yetişkin olduğunu gösteren bir evraktır. Bu evraktaki bilgilere göre çocuk yardımı alabiliyorsunuz. Aile bireylerinizden başka çalışan olup olmadığı da bu evrakta görünmektedir. Aile bildirim formu için bir devlet kurumuna gitmeniz gerekmiyor. Kendiniz de doldurabilirsiniz. Burayı (Aile Bildirim Formu) tıklayarak boş formu indirip yazıcıdan çıkartarak doldurabilirsiniz.

Bunların dışında sigorta başlangıcı için gerekli olan evraklar 2 adet vesikalık fotoğraf ve işe giriş formudur. İşe giriş formunu iş yerinizden temin edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git