Permalink Nedir? Kalıcı Bağlantı Yapımı

Permalink Nedir? Kalıcı Bağlantı Yapımı
2 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.206 kez okundu.

Permalink nedir dediğimiz zaman içerik yönetim sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte internet sözlüğüne giren bir kavramdır. Aslı Permanent Link olan permalink Türkçemize kalıcı bağlantı olarak çevrilebilir. Kullanılan içerik yönetim sistemine göre varsayılan olarak girilen içerikler çok değişik adresler almaktadır. Bu adresler rakamlar, harfler ve farklı simgelerle adresleşmektedirler. Bu durum arama motorları tarafından sevilen bir durum değildir.

Bu sebeple kullandığımız içerik yönetim sistemine göre bir kalıcı bağlantı ayarı yani permalink ayarı yapmamız gerekmektedir. Permalink ayarı yapılmamış bir sistemde adresler şu şekillerde görülebilmektedir:
url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&sqi=2&ved=0CC4QFjAD&

Bu durum hem ziyaretçiler hem de arama motorları için hiç açıklayıcı bir durum değildir. Normal şartlarda bu adresin şu şekilde görünmesi gerekmektedir:

/permalink-kalici-baglanti-nedir.html

Şimdi gelin en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress permalink yapımı konusunu bir inceleyelim.

WordPress Permalink Kalıcı Bağlantı Ayarı

Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar seçeneğine geldiğimiz zaman karşımıza farklı permalink ayarları gelecek. Bunlardan tavsiye edeceğim kalıcı bağlantı ayarı en alttaki seçenek olan “Özel Yapı” kısmıdır. Bu bölüme

/%postname%.html
kodunu girmenizi öneriyorum. Eğer böyle yaparsanız artık adresleriniz icerik-basligi.html şeklinde olacak. Ayrıca alt kısımda yer alan isteğe bağlı bölümündeki kategori temelini “Kategori” etiket temelini de “Etiket” şeklinde yapmanızı tavsiye ediyorum.

Wordpress Permalink Kalıcı Bağlantı Ayarı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git