Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.563 kez okundu.

Çoğumuzun bildiği bir yanlış var, oda otomatik vitesli araba kullanmayı sadece kadınlar sevmiyor. Kadın erkek fark etmeksiniz otomatik vites kullanımı ve önemli bilgiler hakkında merak içerisindeyiz. Otomatik vitesli araba kullanmak her şeyden önce büyük bir keyiftir. Trafik çilesinin bu kadar arttığı zamanda vites değiştirmek bazı anlarda o kadar sık tekrarlanıyor ki araba sürmekten nefret eder hale geliyoruz. İşte otomatik vitesli araba kullanımı bu noktada bizleri eper rahatlatıyor.

Otomatik Vites Pozisyonları

İsterseniz artık otomatik vites nasıl çalışır konusuna girelim. Öncelikle normal vitesli araba kullanımında edindiğiniz bazı alışkanlıkları bırakmanız gerekiyor. Bunun başında ise artık sol ayağınızı kullanmayacaksınız. Sadece sağ ayağınız gaz ve fren pedalları arasında gidip gelecek. Viteste normalde olan 1-2-3-4-5-R olmayacak ve artık P-R-N-D harfleri olacak. Aracı park edeceğiniz zaman vitesin P pozisyonunda olması gerekiyor. R konumu ise geri giderken kullanacağınız pozisyondur. Aracı boşa almak için vitesi N konumuna getirmeniz lazım. Araç hareket halindeyken ise vites konumu D olmalıdır. Vites konumu D olduğu zaman aracın hızına göre vites kendiliğinden otomatik olarak atacaktır.
En basit ifadeyle otomatik vites harfleri bunlardır. Vites üzerindeki düğme ise vites geri (R) ve park (P) konumuna alınırken işe yarar. Bu pozisyonlarda vites değişiminde işe yarar. Şimdi gelin detaylara girelim. N (Boş) ve D (Hareket) konumlarında bu düğmeye basılmasına gerek yoktur. Otomatik vites araba kullananlar için en riskli durum araç hareket halindeyken vites konumunu R veya P konumuna almaktır. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Hareket halindeyken vites değiştirirken bu düğmeye basmamanız gerekmektedir.

Otomatik Vites Kullanım Kılavuzu

Otomatik vitesin pozisyonunu D’ye aldığınız zaman araç otomatik olarak vitesi 1 yapar. Siz aracın hızını arttırdıkça D pozisyonu vitesi kendiliğinden arttırmaya başlar. Sizin hızınız düştükçe de D pozisyonundaki vites uygun vitese düşmeye başlar. Sizin hız artışında veya düşüşünde ayrıca bir şey yapmanıza gerek yoktur. Araba hareket halindeyken vites pozisyonunu kesinlikle D pozisyonundan P veya R pozisyonuna almamalısınız. Hareket halindeyken vites konumunu N pozisyonuna almamanızı öneriyoruz. Fakat duruş anında ayağınız frendeyken el frenini çekilerek N pozisyonuna alabilirsiniz. Örneğin dik yokuşlu bir yolda aşağıya doğru giderken aracı N pozisyonuna almamalısınız. Bu hatalı bir davranış olacaktır. Araç hareket halindeyken daha önce de dediğimiz gibi vites konumu D olmalıdır. Bunun sebeplerinden birisi şudur; araba vitesteyken yaplama yapar fakat N konumunda yağlama yapmaz. Uzun bir süre N konumunda hareket ederseniz bu sorunlara yol açar. Işıklarda yada başka bir sebeple 1 dakikaya yakın süre de sabit kalacaksanız N pozisyonuna alabilirsiniz.

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Diğer otomatik vites araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise sol ayak meselesidir. Uzun süre normal vitesli araba kullanmaya alıştıysanız sol ayağınızı ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz. Otomatik vitese alışmak için sol ayağınızı pedallardan uzakta tutun. Debriyaja basma refleksinizle frene basarak kaza yapabilirsiniz. Buda özellikle dikkat etmeniz gereken bir durumdur.
Otomatik vites araba kullanımının püf noktalarından birisi de park anında ve bitişinde yapılacaklardır. Park esnasında P konumunda oluyor bildiğiniz gibi vites. Vites P konumundayken el frenini çekmek yerine vites konumunu N’ye alıp o şekilde el frenini çekmek çok daha doğru bir hareket olacaktır. Bizim şimdilik paylaşacaklarımız bu kadar. Sizlerinde tecrübeleri ve önerilerini bilmek isteriz. Alt kısımdaki yorum bölümünden lütfen fikirlerinizi bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git