Online Tüketici Şikayet Sistemi

Online Tüketici Şikayet Sistemi
3 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 447 kez okundu.

1 Nisan 2014 itibariyle işletmelere online tüketici şikayet sistemi oluşturma zorunluluğu getiriliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internet üzerinden alınan hizmetler ve telefon hizmetleri için firmalara tüketicilere şikayetlerini internet üzerinden dile getirme imkanı sağlayan bir sistem kurma zorunluluğu getirdi.

1 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında test edilecek ve ardından uygulamaya konulacak olan online tüketici şikayet sistemi sıkıntı yaşayan müşteriler için can simidi olacak. Normal şikayet işlemlerinin uzun ve sıkıcı bürokratik süreci bu sayede online olarak kısa süre içerisinde tamamlanmış olacak. İnternet hizmetleri satın alan insanların karşılaştıkları sorunlar bu sayede anlık olarak firmalara iletilebilecek ve konuya büyük ihtimalle BTK’de dahil olacağı için çözüm kısa sürede gerçekleşecek.
Online Tüketici Şikayet Sistemi

Konu ile ilgili olarak BTK Başkanı Tayfun Acarer şunları söyledi;

“Sabit telefon, cep telefonu ve internet gibi elektronik haberleşme hizmetleriyle ilgili tüketici şikayetlerinin şeffaf, hızlı, kolay ve etkin bir şekilde çözülmesini amaçlıyoruz. Kurul kararı uyarınca, işletmecilerin internet sitelerinin ana sayfasında ‘tüketici şikayetleri’ başlığı altında abonelerinin şikayetlerini kolayca ve ücretsiz olarak iletebileceği ve işletmeci tarafından verilen cevapları görebileceği bir bölüm oluşturmaları gerekiyor. Böylece aldıkları hizmetle ilgili herhangi bir sorun yaşayan ya da şikayeti olan vatandaşlar, internet üzerinden bu sisteme girerek başvurularını yapabilecek. İşletmeciler de 10 iş günü içinde bu şikayetleri çözerek vatandaşları bilgilendirecek.

İşletmeciler, sundukları hizmetler hakkındaki şikayetlerin çözümü ve önlenmesi amacıyla gerekli tedbirleri almakla yükümlü olacak. Ayrıca şikayetlere ilişkin mağduriyetlerin giderilmesi ve benzer durumda olan ancak şikayetçi olmayan diğer abonelerin sorunlarının çözülmesi için de benzer önlemlerin alınması gerekiyor.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git