Kimyon Neye Yarar?

Kimyon Neye Yarar?
24 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 738 kez okundu.

Kimyon, Türkiye’de çokça tüketilen bir baharat türüdür. Et tüketimi fazla olan ülkelerde, kimyon özellikle köftelere verdiği tat ile tercih edilmektedir. Maydanozgiller familyasından olan kimyon, akdeniz ikliminde yetiştirilir. Bu yüzden ülkemizde oldukça çok bulunan bir baharat türüdür. Sadece yemeklere verdiği tatlar dışında kimyon oldukça faydalıdır. Size, fayda sağlayabilmeniz için kimyon nasıl kullanılır ve kimyon neye iyi gelir konuları üzerinde oldukça kullanışlı bilgiler vereceğiz.
Kadınlar üzerinde yardımcı bir baharattır. Adet sancılarının başlıca sebepleri olan krampları ve kasılmaları giderir. Bununla da kalmaz bağırsaklarınızı rahatlatarak hazımsızlığınızı giderir. Aynı zamanda annelerin vücudunun süt yapımını kolaylaştırır. Aşırı stresli kişilerde sinirleri yatıştırır. Gribal durumlarda ve vücuttaki zararlı maddelerin olması durumunda, terletme özelliği ile vücuttan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kimyonu, su ve sirke ile birlikte tüketmeniz durumunda nefes darlığından kurtulmanız mümkündür. Yağı ise, romatizma halinde sürülerek kullanılabilir.
Kimyonu çay olarak da kullanabilmeniz mümkündür. Kimyon çayını yapmadan önce tohumlarının taze ezilmiş olmasına özen gösterilmelidir. Ezilmiş olan kimyon tohumunun üzerine sıcak su ilave ettikten 10 dakika sonra süzerek kullanabilirsiniz. Bu çay ile yüzünüzü yıkayabilir ve bu şekilde cilt güzelliğinize destek sağlayabilirsiniz. Çoğu bitki zayıflama üzerinde olumlu etkiye sahipken kimyon zayıflatır mı diye düşünüyorsanız, kesinlikle yanılmıyorsunuz. 1 kase yoğurdun içerisine bir miktar kimyon eklediğinizde (takriben 1 tatlı kaşığı) ve bu karışımı ara öğün olarak kullandığınızda vücudunuzdaki yağ oranının düştüğünü göreceksiniz.

Kimyon ve Kimyonun Faydaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git