İŞKUR’dan İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar?

İŞKUR’dan İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar?
2 Mart 2018 tarihinde eklendi, 37.742 kez okundu.

Eğer son 30 gün içerisinde işten çıkartıldı iseniz İŞKUR’dan işsizlik maaşı almak için gerekli evraklar ve süreç ile ilgili bilgiye ihtiyacınız var demektir. Öncelikle sizlere geçmiş olsun diyorum, umarım en kısa sürede tekrar yeni ve seveceğiniz bir işe kavuşursunuz. Bu zor süreçte az da olsa bütçenize destek olacak olan işsizlik maaşı ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşmaya başlayabiliriz. Özellikle yazının içerisine 2 tane de video ekliyorum. Bunları muhakkak izleyin zaten kısalar. Bu sayede yazının tümünü okuyup ve videoları izlediğiniz zaman konu ile ilgili tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

İŞKUR’dan İşsizlik Maaşı Almak İçin Neler Gerekli?

Öncelikle şunu belirtelim işsizlik maaşı alma şartları değişti ve yeni durum eskisine göre daha işçi dostu, bu sebeple sıkıntı yapmanızı gerektirecek bir durum yok. Birkaç bilmeniz gereken husus var şimdi isterseniz onlara geçelim ve hızlı bir şekilde işsizlik ödeneğini nasıl alacağınıza bakalım.İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İsterseniz ilk önce işsizlik maaşı için gerekli şartlar nelerdir ona bakalım. Liste halinde ayrı ayrı anlatacağım;

 • Çalışma istek ve yeterliliği olduğu halde işten ayrılması istenen kişiler bu haktan yararlanabilir. Yani sizin çalışmanıza engel bir durum olmadığı halde işinize iş veren tarafından son verilmesi gerekmektedir.
 • İşten ayrılmanızdan önceki son 120 gün içerisinde sigorta primlerinizin yatmış olması gerekmektedir. Bunun yanında son 3 sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödemiş olmalısınız.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekenler Evraklar

İşten ayrıldığınız zaman iş veren işten ayrılma bildirgesi doldurur. Bunun bir nüshasını size verir, bir nüshasını İŞKUR’a gönderir son nüsha ise kendisinde kalır. İşten ayrıldığınız zaman işten ayrılma bildirgesini almayı unutmayın. Bu nüshanın düzenlenmesi yasal olarak gereklidir. Şimdi gelin işsizlik maaşı için gerekenler 2018 itibariyle neler onu listeleyelim;

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet gibi resmi niteliği olan bir kimlik belgesi,
 • İşten ayrıldığını gösteren iş veren tarafından hazırlanmış olan işten ayrılma bildirgesi.

Sadece bu iki belge sizin işsizlik ödeneği başvurusu yapmanız için yeterlidir. Sizlerin işten ayrılma bildirgesi doldurulmuş örneği bulmanıza gerek yoktur. Bu iş vereni ilgilendiren bir durumdur. Yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi bu bildirgenin hazırlanması ve ilgililere teslim edilmesi iş vereni ilgilendiren bir yasal zorunluluktur.

İşsizlik Maaşı Almanın Koşulları Nelerdir?

İŞKUR Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlar ve evrakları anlattığımıza göre şimdi gelin işsizlik maaşı için nereye başvuru yapılır konusuna bakalım. Başvuru için bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunların ilki size en yakın olan İş-Kur bürosuna giderek elden başvuru yapmaktır. İkincisi İşKur resmi web sitesi üzerinden işsizlik ödeneği için başvurudur. Son olarak ise e-devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Bunların tümü geçerlidir ve ihtiyacınızı görür. Tek dikkat etmeniz gereken şey işten ayrılmanızı takip eden ilk 30 gün içerisinde başvuru yapmanızdır. Bu süreyi geçirirseniz başvuru hakkınızı kaybedersiniz. İşsizlik maaşı için online başvuru yada normal elden başvuru tamamen aynıdır. İşkur sitesine nasıl kayıt olacağınızı burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İşsizlik maaşı ne kadar süre ile alınır ve işsizlik maaşı nereden alınır konusuna geçelim. İşsizlik maaş rakamınızı son 3 yıl içerisinde ödenmiş olan işsizlik sigortası prim gününüz alacağınız maaş süresini belirlemektedir. Eğer 600 gün sigortalı olarak çalışmış iseniz 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalıştı iseniz 240 gün, 1080 gün sigortalı çalıştı iseniz ise 300 gün maaş alabilirsiniz. Bu çalışma günleri için işsizlik sigorta primi ödenmiş olma şartı vardır. Maaşınızı TC kimlik numaranızın üzerinde yazılı bulunduğu kimlik belgenizle PTT şubelerinden alabiliyorsunuz. Aksi bir durum varsa size zaten İŞKUR tarafından bilgi verilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Etiketler:

İŞKUR’dan İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar? Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. sefa dedi ki:

  Mesajınız yazım kurallarına uygun olmadığı için silinmiştir.

  1. Semih dedi ki:

   Lütfen yazım kurallarına uygun şekilde mesaj yazın. Bütün harfler büyük şekilde yazılan mesajlar silinir.

 2. İsmail nibat dedi ki:

  Merhaba ben işten çıkarıldım. 28 aydır aynı şirkette full çalıştım, sigortam 28 ay full yattı işsizlik maaşından faydanabilir miyim? Birde bu bahsettiğiniz 600 gün işsizlik primi yatırma olayı onu benmi yatırmış olmalıyım yoksa şirket mi yatırmış olacak bu bahsettiğiniz ssk ya işveren tarafından yatırılan sigorta ödemesi değil mi? Teşekkürler.

  1. Semih dedi ki:

   Sorularınızın yanıtı yazı içerisinde zaten mevcut, lütfen yazıyı okuyun..

 3. Sebahattin dedi ki:

  Merhaba benim 600 gunum ve son 1ay 30 2ay 30 3ay 30 4ay 15 5ay 20 günüm var acaba hak kazanabiliyormuyum teşekkürler

  1. Semih dedi ki:

   İşten ayrılmanızdan önceki son 120 gün içerisinde sigorta primlerinizin yatmış olması gerekmektedir. Bunun yanında son 3 sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödemiş olmalısınız.

 4. serdal göral dedi ki:

  Ben şu han işsizim bekçilik işi bulabilirsem çok iyi olur.

 5. umut dedi ki:

  İş tarafında çıkışım verirdi ve sonra bana bir kağıt gönderildi. İmza atma için tek taraflı fes ediyorum diye yazıyor imza atsam işsizlik maaşından faydalanabilir miyim?

 6. Dilek İHTİYAR dedi ki:

  Merhaba
  2016 yılı ağustos ayında işsizlik maaşına bağlanmıştım
  Sonrasında işe başladım işsizlik maaşım kesildi.
  Tekrar işsiz kalınca ikinci kez müracaat ettim ve kalan işsizlik maaşım tekrar yatmaya devam etti. Hak etmiş olduğum işsizlik maaşı toplam süreyi doldurmadan yeniden işe başladım.
  İşsizlik maaşımın ilk bağlandığı 2016 ağustos ayından bu zamana kadar geçen sürede çalıştığım işyerlerinde 600 günümü doldurdum.
  Son 4 ay aralıksız primlerim yatıyor.
  Merak ettiğim konu şu:
  Sıfırdan yeni bir işsizlik maaşı bağlanması için işsizlik maaşımın bağlandığı tarih üzerinden tam 3 yıl mı geçmeli yoksa 600 gün ve 4 ay şartını yerine getirmem yeterli mi? İlk müracaatımdan kalan maaş mı bağlanır? Yoksa yeniden mi hesaplanır?
  Teşekkürler

Sayfa başına git