İnternet Geçmişi Nasıl Silinir ve Temizlenir

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir ve Temizlenir
6 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 34.624 kez okundu.

İnternet üzerinde gezdiğimiz bütün siteler web tarayıcınız ve kullandığınız işletim sistemi tarafından depolanır. Bunların dışında bazı siteler siz daha sonra o siteye girdiğiniz zaman önceki alışkanlıklarınıza göre size yayın sunmak için bazı minik dosyalar gönderir sizin bilgisayarınıza. Tüm bu dosyalar belli bir zaman sonra hem web tarayıcınızı hem de bilgisayarınızı şişirir. Bu da hem yer kaplar hem de sistemi ve internette gezme hızınızı düşürür.

Belli aralıklarla internet geçmişi temizleme ve silme işlemi yapmanızda büyük yarar vardır. Ben her gün bilgisayarı kapatmadan önce internet geçmişimi siliyorum. Size de önerim günlük olarak bu temizliği yapmanızdır. Fakat burada bir uyarı da bulunmak istiyorum. İnternet geçmişini temizlediğiniz zaman önceden kayıtlı parolalarınız ve form bilgileriniz de silinecektir. Bu aslında iyi bir şey fakat pek çok arkadaşımız Facebook gibi giriş yapılan sitelere otomatik bağlanmak için internet geçmişi silme işlemini yapmak istemiyor. Bu silme ve temizleme işlemini aslında bir de bu web hesaplarına ait şifre ve bilgilerin temizlenmesi için de yapmalıyız. Siz bilgisayar başında değilken başkaları o siteleri açıp sizin hesabınıza otomatik olarak bağlanabilir. Ayrıca bilgisayarınızda virüs varsa bu bilgiler virüs ya da size trojan gönderen kişilerin eline geçebilir.
Tüm bu sebeplerden ötürü internet geçmişi silme ve temizleme yapmanızı öneriyoruz. Peki bu işlemi nasıl yapacaksınız. Sırasıyla anlatmadan önce bir program önereceğim. CCleaner isimli ücretsiz programı bilgisayarınıza kurarsanız tüm tarayıcıların içine depolanmış internet geçmişini otomatik olarak temizlemektedir. Fakat ben program kurmak istemiyorum diyenler hangi tarayıcıyı kullanıyorlarsa ona göre temizlik yapabilirler. Aşağıda en çok kullanılan web tarayıcıların bazılarına göre anlatım yapacağım.

Google Chrome İnternet Geçmişi Temizleme

Ctrl+H tuşlarına aynı anda basarak geçmiş bölümünü açıyoruz. Karşımıza gelen sayfada “Tarama verilerini temizle..” butonuna basıyoruz. Karşımıza gelen minik ekrandaki tüm seçenekleri seçiyoruz ve üstteki açılır menüden en baştan seçeneğini işaretliyoruz. En son olarak da “Tarama verilerini temizle..” düğmesine basarak işlemi tamamlıyoruz.

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir ve Temizlenir

Firefox İnternet Geçmişi Silme

Sol üst kısımdaki turuncu Firefox yazısına tıklıyoruz ve açılır menüden seçeneklere tıklıyoruz. Açılan minik ekrandan gizlilik sekmesine geliyoruz. Geçmiş bölümünden “yakın geçmişinizi silebilir” yazısına tıklıyoruz. Açılan pencereden tüm tıkları işaretliyoruz ve üstten her şeyi seçerek şimdi temizle düğmesine basıyoruz. Böylece internet geçmişi silme işlemi bitmiş oluyor.
İnternet Explorer İnternet Geçmişi Temizleme ve Silme

Araçlar ve internet seçeneklerine tıklıyoruz. Açılan ekranda sil düğmesine basıyoruz. Bir ekran daha gelecek. Bu ekranda da tüm seçenekleri seçip sile basıyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git