İnstagram’dan İp Adresi Bulunur mu?

İnstagram’dan İp Adresi Bulunur mu?
7 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.526 kez okundu.

Kimimiz meraktan, kimimiz bir kavga sebebiyle, kimimiz ise yasal bir durum sebebiyle İnstagram’dan ip adresi bulunur mu diye bir arayış içerisine girebiliyoruz. Sizlerden sıklıkla bize İnstagram üzerinden birisinin ip adresini nasıl bulacağım şeklinde sorular geldiği için bu yazıyı kaleme alma gereği duydum.

İnstagram İp Adresi Bulma

Öncelikle işin teknik kısmına bir bakalım. İnstagram bir uygulamadır ve sistem onun internet serveri üzerinde çalışmaktadır. Yani İnstagram kullanan herkes uygulamayı açtığı zaman İnstagram’ın kendi serverine bağlanıyor. Tüm verler bu serverde saklanmaktadır. Bu sebeple eğer bir işinin ehli bir internet korsanı değilseniz ve İnstagram serverine sızamayacaksanız teknik olarak kendi başınıza İnstagram ip adresi bulma imkanınız yoktur.
Fakat eğer yasal bir durum varsa, yani bir dolandırıcılık, taciz yada yasa dışı bir durum varsa o zaman hakkınızı yasal olarak arayabilirsiniz. Durum böyle olduğu zaman konumuz İnstagram savcılık ip adresini kaç günde tespit eder sorusuna geliyor. Siz şikayetçi olduğunuz zaman savcılık dosyanızı inceler ve hakikaten şikayetiniz yasalara aykırı ise İnstagram’dan suç işleyen şahsın ip adresi bilgisini ister.

Silinen İnstagram İp Adresi Bulunur mu?

Bir diğer konumuz da silinmiş İnstagram hesabı bulunur mu? Evet arkadaşlar İnstagram kendi sunucuları üzerinden geçmiş verileri de tam olarak ne kadar süre sakladığı bilinmemektedir. Fakat mahkeme celbi İnstagram’a ulaştıktan sonra 90 gün saklayacağını bildiriyor. İnternet üzerindeki bilgilere göre ise silinen hesapları 2 yıl sakladığı söyleniyor. Bunun sebebi ise az önce de bahsettiğimiz yasa dışı durumlara karşı yükümlülükleri bulunmaktadır. Şikayetçi tarafın İnstagram’a savcılık kanalı aracılığı ile göndereceği bilgiler İnstagram tarafından da incelenir ve durum gerçekten yasalara aykırı ise bu bilgiler remi makamlarla paylaşılır. İşte polisler ip adresini nasıl bulunur sorusunun yanıtı da bu şekildedir. Her şey resmi makamlar üzerinden yürür. Siz kendi başınıza İnstagram’a başvuru yapıp birisinin ip adresini alamazsınız.
Sizin tek yapabileceğiniz İnstagram yer tespiti olacaktır. Bu da o şahsın yapacağı paylaşımlardaki yer bildirimleri üzerine olabilmektedir. İnstagram’dan savcılığın kaç günde ip adresini alabileceği ise karşılıklı kurumların yazışmalarının hızı ve verimliliği üzerine kuruludur. İnstagram’ın istediği bilgiler yeterli şekilde hızlı bir süreçte teslim edilirse çok kısa sürede şikayetçi olunan şahsın ip bilgileri savcılığa gönderilir.

Etiketler:

İnstagram’dan İp Adresi Bulunur mu? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Sebahattin ÖZKAYA dedi ki:

    İşsizliğin başlatmak istiyorum.

    1. Semih dedi ki:

      Konu ile ne alakası var bu mesajınızın anlayamadım. Lütfen daha açıklayıcı bir şekilde mesajınızı yazın.

Sayfa başına git