İkinci El Araç Alım Satımında Neler Gerekli?

İkinci El Araç Alım Satımında Neler Gerekli?
8 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.787 kez okundu.

Elinizdeki bir aracı satmak istediğiniz zaman ilk bilmeniz gereken ikinci el araç alım satımında neler gerekli ve süreç ne şekilde işlemektedir. Bugün sizlerle araç satışı için gerekli belgeler 2018 itibariyle neler ve nasıl olmaktadır bunu inceleyeceğiz. Konunun tüm yönlerini ele alacağız fakat yine de gözden kaçırdığımız noktalar olabilir. Bu sebeple sizlerden yazımızın alt kısmındaki yorum bölümünden görüşlerinizi, tecrübelerinizi ve sorularınızı bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşmanızı rica ediyoruz.

2. El Araba Alırken – Satarken Gerekli Belgeler

İlk olarak belgelerle ilgili bilgiler verelim. Ardından da dikkat etmeniz gereken noktaları işleyelim. Çünkü dolandırıcılık vakıaları ve bunun dışında satış ve alış sonrası yaşama ihtimaliniz bulunan sıkıntılar var. Bunları 2.el araç alırken gerekli evraklar listesini yayınladıktan sonra anlatacağız.2. El Araba Devri için Gerekli Belgeler

Eğer aracı sahibinden veya firmadan satın alıyorsanız işlemleri noterde araç devir işlemleri için gerekli belgeler aşağıdadır.

 • Satış sözleşmesi (Noter tarafından alım-satım işlemi yapılırken online ortamda hazırlanır)
 • Vergi ilişik kesme belgesi
 • Tescil ve trafik belgesi
 • Trafik sigortası poliçesi
 • İşlemleri bir başkası takip edecek ise vekalet
 • T.C. kimlik numarası
 • Yabancılar için vergi numarası
 • Vergi no (Firmalar için geçerlidir)
 • Plaka no (Özel durumlarda istenebilir)
 • Satış türlerine göre istenebilecek diğer belgeler (Örneğin aracın seferberlik görev emri varsa, satıcı alıcıya bu belgeyi göstermek ve satış esnasında noter huzurunda sunmak zorundadır.)

İkinci El Araçlarda Farklı Şehire Nakil İçin Gerekli Evraklar

Eğer satın aldığınız aracın plakası kendi bulunduğunuz şehrin plakası ile aynı olsun istiyorsanız bu aşağıdaki belgeleri temin etmelisiniz. Araç ruhsatındaki adres ile birlikte plaka kodunu değiştirmek için yapılacak işlemlerde gereklidir bu evraklar. • Tescil ve trafik belgesi
 • İşlemleri bir başkası takip edecek ise vekalet
 • Şehirler arası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İlişik kesme belgesi
 • Aracın plakası
 • Vergi no (Firmalar için geçerlidir)

2. El Araç Alım Satımında Noter İşlemleri

Araç Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

2. el araç alım ve satım işlemleri için ilk olarak TRAMER sorgusu olarak adlandırılan hasar kaydı sorgulanır. Bunun için iki yol vardır. Birisi plaka ile sorgulama diğeri ise şasi numarası ile sorgulamadır. Bizim tavsiyemiz şasi numarası ile sorgulamanızdır. Aslına bakarsanız ikisi ile de aynı sonuç alınmaktadır fakat nedense uzmanlar şasi no il sorgulama yapmayı öneriyorlar. Bunun için 5664 numarasına “HASAR S XYZ12345” şeklinde sms göndermeniz gerekmektedir. Buradaki XYZ12345 kısmına sorgulamak istediğiniz aracın şasi numarasını girmelisiniz. Plaka ile sorgulama için 12AH235 şeklinde plakanızı yazıp 5664 numaralı hatta sms göndermeniz gerekmektedir. Bu sorgulama işlemleri için hattınızdan 7 TL kesilmekte yada fatura edilmektedir.

Ardından aracın kilometre bilgisi ve muayene bilgisini sorgulamanız gerekmektedir. Bunun için HGS Mobil uygulaması işinizi görecektir. Bu uygulamayı cep telefonunuza kurduğunuz zaman gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. Bunun yanında araç düzenli olarak yetkili serviste bakıma girmiş ise servisten de bu bilgileri alabilirsiniz. Bu sorgu bilgisi ayrıca TRAMER sorgusu ile de size bildirilmektedir.

2. El Araba-Araç Alım-Satımı Nasıl Olmalıdır?

Bunların dışında araç alım satım işlemi öncesinde satın almak istediğiniz arabayı bir servise götürüp genel kontrollerini yaptırmanız ve varsa bir arıza yada hasar orada öğrenmeniz gerekmektedir. Bazı araç satıcıları arızaları bildiği halde size alım öncesi bilgi vermeyebilir. Örneğin geçen gün bir arkadaşım 2. el araba aldı. Araba sağlamdı servise de gitti. Benzinli şekilde satın aldı ve sonra kendisi LPG kullanmak için dolum yaptı. Fakat LPG ile sorun çıktı. 1500 TL tamir yapması gerekti. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için muhakkak bir alım öncesi bir servise götürüp tüm bakım ve kontrolleri yaptırın. Bugün sizlerle ikinci el araç alım satımında neler gerekli ve nasıl olmaktadır konusunu inceledik. Alım öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili çok daha detaylı bir yazıyı bir kaç gün içerisinde yayına sokacağız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git