Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?
13 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 525 kez okundu.

Hızlı okuma alışıldık okuma hızının çok üstünde ve anlaşılır şekilde bir metni okumak demektir. İlk duyulduğu zaman normalin biraz üstünde okumak gibi anlaşılsa da bu kavram pek çok eğitimini almış kişi için saniyeler içerisinde bir sayfalık yazının okunması anlamı taşımaktadır. Hızlı okuma teknikleri ciddi bir disiplin içerisinde gerçekleşen bir çalışma sonucu elde edilebilen bir yetenektir.

Herkes hızlı okuyabilir mi diye soracak olursanız çalışıp teknikler öğrenildiği zaman mümkündür cevabını verebiliriz. Bir iki gün sürecek bir çalışma değildir bu. Daha uzun bir süre içerisinde bilinçli bir şekilde yapılan çalışmalar sonucunda hızlı okumak mümkündür. Anlayarak hızlı okuma ülkemizde son yirmi yıldır üzerinde çalışmalar yapılan ve başarılı sonuçlar alınan bir yöntemdir. Bir dönem televizyonlarda programlara konu olan ve canlı yayında bunun gerçek olduğu ispat edilen yöntemlere kısaca değineceğiz.Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuma için gerekli olan şeyler sağlıklı çalışan bir beyin ve gözlerdir. Eğer bu iki organ sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa hızlı okuma tekniklerini anlar ve başarılı bir şekilde uygulamaya geçirebilirsiniz. Hızlı okuma tekniğinde önemli olan göz kaslarının normalin üstünde bir hız ile çalışmasını sağlamak ve bir vücut geliştirici nasıl kaslarını çalıştırıyorsa göz kaslarının da o şekilde çalıştırılmasıdır. Bunun yanında hızlı okuyabilmek için konsantrasyonun üst düzeye çıkarılabilmesi de olmazsa olmazlardandır. Normal hızla okuyan insanlar bir saniye içerisinde iki santimetrelik bir alanı okuyabilirken hızlı okuyanlar bunu on katının üstüne çıkarabilme yeteneğine sahiptirler. Kelimeler tek tek değil de gruplar halinde okunmaktadır.

Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuyan insanlar görme açılarını çok genişletmiş ve kelimelere değil kelime öbeklerine odaklanmış kişilerdir. Aslına bakarsanız sağlıklı bir insan saniyede 8000 kelime birden görebilmektedir. İnanılmaz bir rakam gibi gelebilir fakat bu bilimsel bir gerçektir. Fakat normal hızla okuyan insanlar dakikada ortalama 90 kelime okurlar. Hızlı okuyan insanlarda bu rakam 1000 kelimelere kadar çıkabilmektedir.

Etiketler:

Hızlı Okuma Nedir? Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Cuneyt Colak dedi ki:

    Güzel ve bilgilendirici ayrıca kişisel gelişime katkı sunacak cesaret verici bir makale olmuş. Hızlı okumanın, okuma hızını arttırma dışındaki diğer bir katkısı da okuduklarınızdan daha fazla şeyi kavrayabilmeniz ve belleğinizde daha kalıcı olmasını sağlaması…

Sayfa başına git