H3N2 Nedir? Nasıl İyileşir ve Korunulur?

H3N2 Nedir? Nasıl İyileşir ve Korunulur?
14 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 701 kez okundu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemiz grip salgını altında. Geçtiğimiz yıllarda kuş gribi ve domuz gribi salgınları yaşamıştık. Bu seneki grip virüsü h3n2 grip salgını olarak adlandırılmakta. h3n2 grip salgını şu anda ülkemizin %2’sini etkilemiş durumda. H1N1 virüsü olan domuz gribinden çok daha fazla etkilemekte ve yaşam kalitesini ciddi oranlarda düşürmektedir. Yüksek ateş ve halsizlik veren h3n2 virüsünün belirtileri ve tedavi süresi ile ilgili uzmanların tavsiyelerini inceleyelim.

H3N2 Nedir? Belirtileri Nelerdir?

H3N2 virüsünün en önemli belirtileri yüksek ateş, halsizlik, baş ve boynun arka kısmındaki ağrıdır. Bu süreçten sonra yoğun bir öksürük süreci başlamaktadır. Diğer virüslere göre daha ağır seyretmektedir ve iyileşme süreci de bu oranda daha yavaş ilerlemektedir. Eğer tedavi olunmazsa veya önlem alınmazsa H3N2 grip virüsü zatürreye dönüşebilir. H3N2 gribi antibiyotik ile iyileşmez. Bu hataya düşmemenizi uzmanlar önemle vurguluyor.
H3N2 Nedir? Nasıl İyileşir ve Korunulur?

H3N2 Tedavisi ve İyileşme Süreci

H3N2  grip salgınından etkilendiyseniz ilk olarak yapmamanız gereken şey antibiyotiğe başvurmaktır. H3N2 virüsünden kurtulmak için ilk olarak düzenli olarak ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Virüsten etkilendiğini düşündüğünüz kişilerden uzak durmalı, eğer uzak durmanız mümkün değilse aynı ortamdayken arada bir pencereleri açmalı ve bu kişilerle sıcak temasa girmemelisiniz. Her zaman aldığınızdan daha fazla sıvı tüketimi yapmalısınız. Günlük 8-10 su bardağı(1,5-2 litre) su içmelisiniz. Günlük öğünlerinizdeki sebze ve meyve miktarını arttırın. Ihlamur, karabiber, adaçayı,  karanfil ve zencefil bu virüsün baş düşmanlarıdır. Limon ve bal tüketimi de virüsün ilerlemesini durdurur ve iyileşme sürecinize ciddi oranda destek olur. Tabi ki tüm grip salgınlarında olduğu gibi portakal suyu vazgeçemeyeceğimiz bir C vitamini takviyesini bizlere sunacaktır.

H3N2 virüsünden kurtulmak için yukarıda bahsettiğimiz tavsiyelerin dışında istirahat etmeniz de iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git