Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Affı

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Affı
27 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan çalışmayan vatandaşlar devlet tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştı. Bu kişiler gelirleri doğrultusunda prime tabi tutulmuş ve sağlık hizmetlerinden sigortalılar gibi faydalanmaları sağlanmıştı. Vatandaşlar primlerini gelir testine girerek devlete bildiriyor ve bu test sonucuna göre ödeyecekleri tutar belirleniyordu. Teste katılmayanlar üst seviyeden prim ödemek zorunda kalıyordu.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamalar ile primlerini ödemeyenlere ve borçlulara af geleceği açıklandı. Genel sağlık sigortası prim affının detayları henüz netleşmese de ödeme yapamayan vatandaşların yüzü gülmeye başladı. Genel sağlık sigortası affının tümden mi affedileceği yoksa yapılandırmaya mı uğrayacağı henüz net değil. Fakat şu bir gerçek ki hiç ödeme yapmayanların hali hazırdaki borç tutarı ya değişecek ya da silinecek. Yapılandırmadan 550 bin kişinin faydalanması bekleniyor. Şu aşamada borçların tümüyle silineceği gibi bir beklentiye girmek hata olur. Çok büyük ihtimalle faiz affı gelecek ve belki de tutarda bir düzenleme yapılıp borcun tümü yeniden yapılandırılacak.
Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Affı

Edinilen bilgilere göre yapılandırma için gelir testine girmeyenlere yeniden bu teste girme hakkı verilecek ve üst seviyeden borçlanmış kişilerin asıl gelirleri üzerinden yeniden borçlanmaları sağlanacak. Burada zaten genel sağlık sigortası kanunu öncesi teste katılıp en düşük seviyeden borçlananlar ve bu genel sağlık sigortası primlerini ödemeyenler için bir uygulama olacak mı henüz belli değil. Büyük bir ihtimalle bu kişilerin borçlarının faizi silinecek ve ana para taksitlendirilecek.

Eğer öğrenciyseniz ve genel sağlık sigortası kapsamında borçlu görünüyorsanız ilgili kurumlara öğrenci belgenizi vermeniz yeterli oluyor. Öğrenci değil ve çalışmıyorsanız gelir testine girmeniz gerekecek, bu testler daha önce Kaymakamlıklar tarafından yapılmıştı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git