Facebook Zaman Tüneli Kullanıcılara Dert Oldu

Facebook Zaman Tüneli Kullanıcılara Dert Oldu
11 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 396 kez okundu.

Facebook, internet kullanımına öyle bir boyut kazandırdı ki bunun etkilerini artık hissetmemek mümkün değil. Sohbet, sosyal paylaşım, müzik, eğlence ve derken mail gibi hizmetleri bir arada veren sitenin hayatımıza girmesi ile birlikte aynı site üzerinden tüm ihtiyaçları giderme mantığı tüm diğer internet devlerinin aklına yerleşti. Google + buna iyi bir örnek olabilir. Ancak sizlerde Facebook’u sadece soysa paylaşım ve arkadaşlarınızla buluşma mekanı olarak kullanıyorsanız son zamanlarda derdiniz ortak demektir. Facebook zaman tüneli yani time line son dönemlerin en çok gürültü kopartan uygulaması oldu. 2011 yılında çıkan Facebook yenilikleri arasında yer alan Facebook zaman tünelinden çıkış bu yılın en çok çare aranan sorunlarından birisi oldu. Zaman tüneli nedir, nereden çıktı karşımıza kısaca hatırlamak gerekirse; site yönetimi öncelikle bu uygulamayı ir seçenek olarak sunmuştu. Ancak mart ayı ile birlikte uygulama tüm hesaplarda standart bir uygulama haline geldi. ancak zaman tüneline ısınamayanlar zaman tünelini kapatmak için yeni formüller aramaya devam ediyor.Zaman Tüneli Her Hesapta Beliriyor

Başlarda seçmeli olarak sunulan time line uygulaması artık Facebook sayfalarının klasik görünümü halini alıyor. Site yönetiminin bu uygulamada neden bu kadar ısrar ettiği ise bilinmiyor. Amaç Facebook sayfalarını, sitenin kurulmadan önceki yıllara da uzanmasını sağlamak gibi gözükse de şimdilik rakipsiz olduğundan zararları hissedilmiyor. Oysa zaman tüneli uygulamasından dolayı saç baş yolan epey kullanıcı yorumu alınıyor. Facebook’un zaman tüneli servisini sevenler olduğu kadar, bu servise geçmeyi reddedenler de var. Ancak reddetmek artık bir seçenek olmaktan çıktı. Bir zorunluluk olarak karşımızda duruyor. Eğer Facebook kullanmaya devam etmek istiyorsanız zaman tüneli uygulaması ile barışmanız gerekiyor.

Facebok fan sayfaları, 30 Mart tarihinden sonra istense de istenmese de otomatik olarak zaman tüneli uygulamasına geçti. Zaman tüneline alışık olmayanlar öncelikle bir kapak resmi seçerek (851×315 piksel boyutunda), profillerinin en üstünde yer alan alana resimlerini yerleştirmekle işe başlayabilir. Büyük resim kullanabilmek biraz fark yaratsa da yine de zaman tüneli sevimsiz bir uygulama olmayı sürdürüyor. Profil fotoğrafları ise zaman tüneli ile birlikte 180×180 piksel boyutunda görüntülenebilecek.

Facebook Zaman Tüneli Kullanıcılara Dert Oldu

Zaman tüneli aslında birçok kullanışlı ayrıntı ile birlikte geliyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu sayfanın eski görünümüne alışık olduğundan ya da zaman tünelini kullanmakta acemi olduklarından yakınıyor. Zaman tünelinin aktif olması ile birlikte Facebook üyeleri tüm yaşam hikayelerini tek sayfada ziyaretçileri ile paylaşabilecekler.

Zaman tüneli sizin için bir Facebook günlüğü görevini de görüyor. Sizin eklediğiniz ayrıntıların dışında yaptıklarının dökümü gibi uygulamalar ile kullanıcının Facebook üzerinde dinlediği müzikler, ziyaret ettiği sayfalar, izlediği videolar da yine kendisinin isteğine bağlı olarak zaman tüneli üzerinde diğer bilgileri ile birlikte paylaşılabiliyor.
Facebook zaman tünelinin en büyük artılarından birisi büyük ebat bir fotoğrafı kapak resmi olarak paylaşabilmeniz. Bunun yanından zaman cetvelinin hızlı erişim bölümü sayesinde, sizinle ilgili merak edilen bir tarihte neler yaptığınızı ziyaretçilerinizin görmesi mümkün olacak.

Facebook son güncellemelerinin büyük bölümünü güvenlik tedbirlerine yönelik olarak yapıyor. Artık yeni ayarlar sayesinde sayfanızın yönetimi tamamen kontrolünüze bırakıyor. Neyin, kim tarafında görüntülenebileceğine kendiniz karar verebiliyorsunuz. Bunun en ayrıntılı halini zaman tüneli servisinde görmek mümkün. Kullanıcılar zaman tüneli sayfalarının içeriğini, kullanıcı günlükleri üzerinden rahatça yönetebiliyorlar. Tüm paylaşımlarının yer aldığı günlükten paylaşmak ya da gizlemek istediğiniz iletileri seçebiliyor ve dilerseniz zaman tüneli sayfalarını sadece fotoğraf ya da sadece video gibi belirli başlıklar altındaki paylaşımlarınızı barındıracak biçimde düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca zaman tünelinde paylaştığınız yayınların kimler tarafından görüntüleneceğine en ince ayrıntısına kadar karar verebiliyorsunuz.

Ancak bütün bunlarla birlikte Facebook zaman tünelini kapatmak ve bu uygulamadan kurtulmak isteyenlerin sayısı hiçte az değil. Bunu kısmen başarmak mümkün… Hemen her web tarayıcısı için hazırlanmış eklentiler sayesinde kişisel bilgisayarınızda sayfanızı eski hali ile görebilirsiniz. Ancak diğer bilgisayarlarda sayfanızın zaman tüneli hali ile gösterileceğini bilerek yine de ayarlamalarınızı buna göre yapmanız tavsiye olunur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git