Facebook Virüsü “O Ses Türkiye’ye Katıldım” Temizleme

Facebook’ta son günlerde hızla yayılan “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” mesajı ve yanında bir link görüyor olabilirsiniz. Bu linke kesinlikle tıklamamanız gerekiyor. Tıkladığınız zaman Facebook virüsü diye adlandırılan ve zararlı olan bir yazılım bilgisayarınıza ve Facebook’unuza yerleşir. Facebook “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” virüsü sizin Facebook hesabınızdan paylaşımlara başlar ve tüm paylaşımların yorum bölümüne arkadaş listenizdeki kişileri etiketler. Çoğu arkadaşınız da sizden gelen bir adresin sorunlu olmayacağını düşüneceği için bu linke tıklar.
Peki “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” yazısının yanındaki linke tıkladık ve Facebook virüsü bulaştı diyelim, ne yapacağız ve bu virüsü nasıl temizleyip kurtulacağız. İlk olarak yapmanız gereken internette gezerken kullandığınız web tarayıcısını (Chrome, Firefox vs.) bilgisayarınızdan kaldırmak. Ardından bilgisayarınızda kuruluysa(bu adımı yapmasanız da olur, yaparsanız daha iyi bir sonuç alacağınızı düşünüyoruz.) CCleaner programı ile önce Cleaner menüsündeki Analiz+Temizliğe başla adımını ardından da kayıt defteri sekmesindeki Sorunlar için tara+Seçili sorunları çöz adımını yapmalısınız. Bu adımları yaptıktan sonra bilgisayarınızda bir anti virüs, anti malware ve anti trojan varsa genel bir tarama yapıp temizlik yapmalısınız. Tüm bu adımları yapmanızı istememin sebebi hem bu Facebook “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” virüsünü temizlemek hem de genel bir bakım yapmak. Aslına bakarsanız sadece tarayıcıyı kaldırıp yeniden kurmanız yeterli olacak ama ben tam garanti olsun diye diğer adımları da öneriyorum.

Facebook Virüsü "O Ses Türkiye'ye Katıldım" Temizleme

İçinizin tam rahat etmesi için izlemenizi önereceğim diğer adımlar ise tarayıcıyı yeniden kurduktan sonra eklentiler kısmına bakmanız. Tanımadığınız bir eklenti varsa bu eklentiyi kaldırın. Ardından Facebook hesabınıza giriş yapıp Hesap Ayarları->Uygulamalar bölümüne gelin. Bu bölümde tanımadığınız bir uygulama varsa onu da kaldırın.

Facebook Virüsü “O Ses Türkiye’ye Katıldım” temizleme işlemleri bu kadar. Son olarak şunu da yaparsanız daha fazla yapmanız gereken bir şey olacağını sanmıyorum. Şimdi kendi profil sayfanıza girin. “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..”  metninin ilk ne zaman paylaşıldığını bulun. Hangi tarih ve saatte. Bu tarih saati bir yere not alın. Şimdi profil sayfanızdaki hareket dökümü bölümüne gelin ve bu paylaşımın yapıldığı ilk andan önce herhangi bir uygulamayı beğenmişmisiniz onu kontrol edin. Eğer bir beğeni varsa o beğeniyi iptal edin.
Tüm bu adımları uyguladınız fakat sorun çözülmediyse Regedit’i açıp Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > yolunu bulun ve buradaki “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip dosyaları silin. Bu işlem yapılırken tarayıcınızın kapalı olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  VLC Media Player ile YouTube Oynatma Listeleri Nasıl Oynatılır?

Aynı virüs ’Liseli kızların öğretmen ile sevişme görüntüleri aşağıdaki sitede’ Facebook’ta şeklinde paylaşımlarla da yayılmakta. Bu mesaj profilinizden paylaşılmışsa aynı adımları uygulamanız sorunu çözecektir. Tüm bunlar yapılıp hala bir sorun varsa ya adımları eksik yapmışsınızdır yada daha farklı bir problem vardır. Böyle bir durumda format atmaktan yada profesyonel bir yardım almaktan başka çareniz yoktur.

Konu ile ilgili Facebook hesabınızdaki diğer paylaşımlar şu şekilde olabilir:

 • Dostlarimin Destegi Olmasaydi Gidemezdim ..
 • Nasilda Tatliyim Ama
 • Yetenek Sizsiniz Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..
 • Dostlarimin Destegi Olmasaydi Gidemezdim ..
 • Aradaşlar Dünden Beri Ugraşıorum Video Nasıl Olmuş?
 • Ne Kadar Cilgin Bir İnsanim Ben
 • Cok Utaniyorum Ama Birde Siz İzleyin Lütfen
 • Sonunda Bunuda Yaptim ya Helal Olsun Bana
 • Günlerdir bunla uğraştım ama çok güzel video oldu. İzlerseniz çok sevinirim arkadaşlar
6 Yorum Var

 1. Sedef Aksu Aralık 3, 2013
 2. Kerim Adanalı Aralık 5, 2013
 3. Leon Andrewa Aralık 5, 2013
 4. Ayhan Darendeli Aralık 18, 2013
 5. Ferda Yener Aralık 19, 2013
  • admin Aralık 19, 2013

Soru veya yorumunuzu bu bölüme yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir