Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanmak

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanmak
2 Mart 2018 tarihinde eklendi, 20.833 kez okundu.

Bugün sizlerle evlendikten sonra kızlık soyadını kullanmak için neler gerekli ve işlemler ne şekilde yürümektedir bunu inceleyeceğiz. Eskiden bu haktan yararlanmak için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılıyordu fakar artık durum değişti. Şimdi gelin kızlık soyadını kullanmak için ne yapmak gerekir bir bakalım. Bu arada daha önceden bu işlemi yapmış olan arkadaşlarımız varsa lütfen yorum ekleme bölümünden yaşadıkları tecrübeyi bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşsınlar. Bu sayede işlemlerin hızını ve ne kadar sürede sonuca ulaştığını daha net öğrenmiş oluruz. Yazımızın alt kısmında bir de dilekçe örneği ekliyoruz. Bu da işinize yarayabilir.Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi eskiden olsa Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılması gerekiyordu. Fakat Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 30 Eylül 2015 tarihinde verdiği bir kararla evliyim kızlık soyadımı da kullanmak istiyorum diyenleri zahmetli işlerden kurtardı. Bu karar sonrası artık kadınlar isterlerse hem evlilik sonrası eşlerinin soyadları bulunan soy isim hanesine sadece kızlık soy adlarını yazdırabilecekleri gibi bunun yanına da yazdırabilmektedirler.

Evliyken kızlık soyadını geri almak için tek yapmanız gereken bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmenizdir. İlgili birime gittiğiniz zaman nüfus cüzdanınızı ibraz ederek talebinizi iletebilirsiniz. Size orada bir dilekçe örneği verilecek ve ilgili boş alanları doldurarak işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Bunun yanında nüfus cüzdanına kızlık soyadı ekletme işlemi de aynı şekilde yapılmaktadır. Yani arzu ederseniz direk sadece kızlık soyadınızı kullanabilirsiniz, dilerseniz de eşinizin soyadı ile birlikte kızlık soyadınızı kullanabilirsiniz, tercih tamamen size kalmış durumda.Nüfus Müdürlüğü Kızlık Soyadı Dilekçesi

Nüfus müdürlüğüne gittiğiniz zaman talebinizi ilettiğiniz zaman size buna uygun bir dilekçe veriliyor. Bu dilekçede boş alanları doldurmanız yeterli oluyor. Size ön bilgi olması açısından burada da bir örnek veriyoruz. Evlendikten sonra kızlık soyadını kullanma dilekçe örneği aşağıdadır, Bu dilekçeyi sizin bastırmanıza yada yazmanız gerek yok çünkü nüfus müdürlüğüne gittiğiniz zaman size bu hali zaten verilmektedir.

Kızlık Soyadını Koruma Dilekçesi

İlgili Nüfus Müdürlüğüne

4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 187. maddesi uyarınca önceki soyadım olan
……..’ı evlilik soyadımla birlikte kullanmak istiyorum.

Gereğini arz ederim. …/…/2018

Adı, Soyadı, İmzası

ADRESİ:

Kadının Kimlik Bilgileri:
T.C. kimlik No:
Adı ve Soyadı:

Erkeğin Kimlik Bilgileri:
T.C. kimlik No:
Adı ve Soyadı:

Etiketler:

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanmak Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Alper dedi ki:

  Sadece kendi soy isimlerini kullanabilirler mi?

  1. Semih dedi ki:

   Evet, evli kadınlar aile mahkemelerine dava açarak sadece kendi soy adlarını kullanma hakkını elde edebilirler.

   1. ayşe dedi ki:

    Dava açmadan değiştirmek mümkün mü? Soy isim değişikliği 1 defaya mahsus dilekçe ile gerçekleştirilebiliyor, 3 Kasım 2019’a kadar geçerli bir yasa, bundan faydalanarak soy ismimizi tek başına kullanmamız mümkün mü?

    1. Semih dedi ki:

     Evet bu şekilde dilekçe ile dava açmadan soy isminizi kullanabilirsiniz.

 2. Fatma dedi ki:

  Pazartesi kimlik randevum var sadece kızlık soyadımı kullanmak istiyorum dilekçe ile olabiliyor mu nüfus müdürlüğünü aradım mahkeme kararı ile olabiliyor dedi doğrusu nedir yardımcı olabilir misiniz teşekkürler..

 3. Sevde dedi ki:

  Merhabalar, sadece kızlık soyadımızı kullanmak için dava açmadan önce hem kendi soyadımızı hem de eşimizin soyadını kullandığımızda sonradan dava için sorun olur mu ayrıca bu kaç ay gibi bir süreçte halledilebiliyor mesela nüfus cüzdanında diğer evraklarda değişiklik yapmasak sadece kızlık soyadımı kullanacağım için sorun olur mu resmi işlemlerde ya da eşimizin soyadını almadan hiçbir değişiklik yani dava açmadan bu işlem mümkün değil mi? Teşekkürler.

 4. Merve dedi ki:

  Kızlık soyadını dava açmadan kaldırmak mümkün mü?

  1. Semih dedi ki:

   Yazımızda bu konunun cevabı mevcut.

 5. Barno dedi ki:

  Ben Türkmenistan vatandaşıyım ben şimdi Türk soy ismine geçtim de artık memlekete gidip pasaport değiştirmem gerekiyor o yüzden ben pasaport değiştirme yapmak istemiyorum kendi soy ismim nasıl geri alabilirim 1 yıllık evliyim.

 6. Aslı dedi ki:

  Yeni evliyim ama kimliğimi henüz değiştirmedim hâlâ kızlık soyadım yazıyor ama sistemde eşimin Soy ismi geçiyor nüfus dairesine gittiğimde çift soyad kullanabilir miyim?

  1. Semih dedi ki:

   Nüfus dairesine gidip yeni kimlik almak istediğinizde yeni soyadınız olacaktır sadece. Kızlık soyadınızı da kullanmak isterseniz bunun için başvuru yapmanız gerekiyor.

Sayfa başına git