Evde Bakım Aylığı Uygulaması

Evde Bakım Aylığı Uygulaması
31 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 528 kez okundu.

Ülkemizde özürlü ve bakıma muhtaç kimseler ile ilgili sosyal politikalar özellikle son yıllarda büyük gelişme kat etti. 2007 yılından bu yana bu iyileşme gözle görünür bir hal aldı. Özürlülere dönük sosyal politikaların başında evde bakım aylığı olarak bilinen ve bakıma muhtaç yakınlarına bakanlara ayrılan ödenek, evlerinde özürlü ve bakıma muhtaç yakınlarına bakanlara bir destek oluyor. Evde bakım maaşı bakıma muhtaç kimsenin bakımını üstlenen yakınlarına kişi adına ödeniyor. Bu ödenek sayesinde bakıma muhtaç kişilerin daha iyi koşullarda yaşaması amaçlanıyor. Evde bakım aylığı uygulaması 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununun ek 7. maddesi ve bu maddeyle ilgili çıkarılan 30.07.2006 tarihli Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik ile birlikte hayatımıza girdi. Evde bakım aylığı sorgulama bu aylığı alanların aylık ödemelerini takip etme sistemidir. Uygulamanın başlaması ile hasta ve özürlü yakınları geçim durumlarına göre belli bir ödenekten faydalandırılıyor. Evde bakım parası aylık olarak hesaplarına yatırılıyor.Evde Bakım Parası Nedir?

Aile bağlarının olukça güçlü olduğu toplumumuzda hasta ve düşkünlerine, özürlülerine bakım yakınları tarafından üstlenilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak engelli insanlarımızın hayatlarının idamesini evde yürütecek yakınlarına Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından aylık net asgari ücret kadar evde bakım parası ödenmektedir. Bu olanaktan durumları el veren hasta ve özürlü yakınları yararlanmaktadır. Hak sahipleri evde bakım parası sorgulama işlemlerini de internet üzerinden yapabilmektedir. Bu ücret engelli veya hastanın bizzat kendisine değil, bakımını üstlenen akrabası, vasisi ya da komşusu gibi üçüncü kişilere verilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Uygulaması

Evde bakım maaşı alabilmek için belli şartlar taşımak gerekmektedir. Öncelikle özürlü veya hasta yakınına bakan ailenin aylık kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin üçte ikisinden az olmalıdır. Bu rakam günümüz şartlarında 348 lira gibi bir para etmektedir. Asgari ücretin artışına göre oran değişebilir. Evde bakım parası almak için ayrıca engelli veya hastanın hastaneden durumunu gösterir bir heyet raporu alması gerekmektedir. Bu raporda hastanın engelli ve özürlü olduğu belgelenerek bakıma muhtaç olduğu bildirilmelidir. Bu rapor doğrultusunda bakımı evde yapılan kimsenin bir başkasının yardımı olmadan yaşamını sürdüremeyecek durumda olması gerekmektedir. Ayrıca bu engelli veya hasta kimsenin bir sosyal güvencesinin olup olmaması bakım parasını almaya engel değildir.
Bu şartları taşıyan hasta yakınları engelli bakım aylığından yararlanabilir. Daha öncede belirttiğimiz gibi evde bakım parası hastanın kendisine değil bakımını üstlenen kimseye verilmektedir. Bakım parası alacak kimseler bakımı yapılacak kişinin birinci derece yakınları, anne, baba, teyze, hala, amca dayı gibi akrabaları olabileceği gibi komşu gibi bakımı gönüllü üstlenen kimselerde olabilir. Engelli bakımını üstlenen ve bakım maaşı alma şartlarını taşıyan kimseler, bakımı yürüttükleri süre zarfınca asgari ücret miktarı kadar aylık ücret alırlar. Asgari ücret artışına göre bakım parası da artar.

Evde bakım parası almak için kişinin ikametgahı bulunan yerdeki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüklerine, Kaymakamlıklara ve Muhtarlıklara başvurması gerekir. Bakım aylığı başvurusunda hastanın durumunu gösteren sağlık raporu sağlık kurulu raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, bakımı yapılacak kişinin ikametgah belgesi, bakılacak kişinin 2 resmi, SGK’dan alınacak gelir beyanı bilgileri, eşler boşanmış ise boşanma belgesi, bakımı yapacak kişinin dilekçesi, tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri gibi belgeler istenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git