Erken Emeklilik Yasası Nedir?

Erken Emeklilik Yasası Nedir?
11 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 458 kez okundu.

Ülkemizde sosyal güvenlik ile ilgili kavramlar ne yazık ki henüz yerine oturmuş değil. Son yıllarda yapılan bir dizi düzenleme ile emeklilikte yaş sınırı oldukça yükseltildi. Bu nedenle binlerce prim ödemeleri dolduğu halde yaş yüzünden emekli olamadı. Daha önceki yıllarda çıkarılan kanunlar ile 40 yaşında binlerce genç emekli olan ülkemizde son yıllarda sosyal güvenlik alanında yeni gelişmeler oldu. Son olarak gündeme gelen erken emeklilik yasası teklifleri yaş bekleyenleri umutlandırdı. Bir zamanlar primlerini yüksek ve önceden ödeyerek erken emekli olup yüksek maaş alma hayali kuranlar oldukça büyük hayal kırıklığı yaşamışlardı. Halk arasında süper emeklilik olarak bilinen bu uygulama devlete ağır geldiğinden bu kişiler umduklarını bulamadılar. Bu yılın ilk aylarında gündeme gelen erken emeklilik yasası yaş bekleyenleri heyecanlandırsa da süper emeklilik kanunu aslında yaş bekleyenleri, SGK güvencesinde olanları yani resmi emeklilik sistemini pek ilgilendirmiyor.Erken Emeklilik Yasası Nedir?

Tasarruf oranları tarihinin düşük seviyelerini görmüş bulunuyor. Bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdüren ekonomi çevreleri harekete geçti. Tasarruf mevduatlarını arttırmayı ve bireysel birikimlerin atıl kalmak yerine devlet eli ile işletilmesini amaçlayan ekonomi yönetimi bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri getirmeyi hedefliyor. Ayrıca bu sistem ile erken emekliliği sağlayan ‘süper emeklilik’ üzerinde de çalışmalar yürütülüyor. Ancak bu tamamen özel sektörü ve bireysel emeklilik sistemlerini ilgilendiriyor. Yani prim ödemeleri dolduğu halde maaş alamayan ve çalışmak zorunda kalan binlerce kişiyi pek ilgilendirmiyor.

Erken Emeklilik Yasası Nedir?

Tasarruf mevduatı oranlarının tarihin en kritik seviyelerinde düşmesi ve ekonominin yumuşak karnı cari açık oranlarının artması ekonomi yönetimini hareketlendirdi. Bu risk durumuna karşı bireysel emeklilik sisteminde bazı teşvikleri gündeme alındı. Vergi teşviklerinin güçlendirilmesi ile bireysel emeklilik sistemlerinin cazip hal getirilmesi hedefleniyor. Ayrıca özel emeklilik sisteminde emeklilik yaşının daha erkene alınması da hedefleniyor. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar yeniden ele alınıyor.
Hazine yönetiminin çalışma başlattığı konuların başında mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanında daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik sistemine benzer bir sistem oluşturulması. Yeni teşvik sistemi ile erken emeklilikte gündeme alındı. Daha yüksek prim kesintileri ile erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor. Ancak bu sistem devletin asıl emeklilik sistemi olan SGK’ya prim ödeyen veya yaş bekleyenleri ilgilendirmiyor. Sistem tamamen özel sektöre yönelik bir çalışma.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git