Erken Emeklilik Süper Emeklilik Yasası

Erken Emeklilik Süper Emeklilik Yasası
31 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 625 kez okundu.

Bir zamanlar mevduat tasarruf hesaplarını arttırmak ve devlete gelir sağlamak amacı ile uygulanan ancak sonuçları itibari ile yararlananları pek memnun etmeyen süper emeklilik yine gündemde. Erken emeklilik ya da halk arasında bilinen adı ile süper emeklilik son yıllarda yine gündeme geldi. Bilindiği gibi emeklilik işlemleri belli bir prim miktarını ödemeyi ve belli bir yaş üzerinde olmayı gerektiriyor. Oysa yeni tasarı ile bu sistem esnetilerek yararlanmak isteyenler için yeni koşullar hazırlanması hedefleniyor. Erken emeklilik yada diğer adı ile süper emeklilik temelde devlet eli ile uygulanan sosyal güvenlik sistemlerinden bağımsız bir sistemi hedefliyor. SGK dışında, bu kurumlara ödeme yapmadan özel bireysel emeklilik sistemlerini ilgilendiren bir durudur esasında. Erken emeklilik yasası tartışmaları son yıllarda artan cari açığın giderek büyümesi ve mevduat hesapları tasarruf oranlarının % 12 gibi korkutucu bir orana inmesi ile yine gündeme geldi. bu bağlamda ekonomi yönetimi süper emeklilik yasası 2012 için telaffuz etmeye başladı.Erken Emeklilik Tasarısı

Yeni sistemde düşünülen emeklilik sistemi, erken emeklilik yasası geçmişte olduğu gibi devletin birincil emeklilik sistemi ile bir ilgisi bulunmuyor. Konu tamamen özel sektörde teşviki arttırarak tasarruf mevduatı hesaplarını arttırmaya dönük bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Geçmiş uygulamalarda olduğu gibi prim borcunu ödeyerek erken yaşta emekli olmak gibi bir uygulamanın yeniden gündeme alınması mevcut ekonomik veriler ışığında çok rasyonel bir yaklaşım olmayacaktır. Söz konusu süper emeklilik yasası çalışmasının devletin sunduğu birincil emeklilik sistemini değiştirme, alınan emeklilik yaşı kararlarının esnetilmesi gibi izah edilmesinin veya algılanmasının sizleri boşuna umutlandırmaması için konuya açıklık getirmek istedik.

 

Erken Emeklilik Süper Emeklilik Yasası

 

Erken emeklilik yani bilinen adıyla süper emeklilik aslında özel sektörü ilgilendiren bir uygulama. Özel sigorta şirketlerine bireysel emeklilik için aylık para yatırarak 15 yılık mecburi süreyi dolduranlar bu kurumlardan 56 yaşını doldurdukları andan itibaren emekli aylığı almaya başlıyor. İstenildiği takdirde toplu ödeme gibi şanslardan da yararlanabiliyorlar. Yeni uygulama ise bu kurumlardan 56 yaşını doldurmadan istenilen yaşta emekli olmayı getirecek. Bu kadar erken emekli olunabildiği için bu uygulamaya süper emeklilik deniyor. Ancak alınan maaşlar ise süper sayılmaz. Süper emeklilik yasasını yeniden gündemimize taşıyan olay ise cari açığın artması ve teşvik mevduat tasarruflarının düşmesi… Ekonomi yönetimi bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlanıyor. Bu sayede bu alanda sağlanacak birikimlerin cari açıkta ciddi bir denge unsuru olması bekleniyor. Ayrıca vatandaşın tasarrufa teşvik edilmesi ve bu mevduatın devlet kontrolünde olması, yani yastık altı diye tabir edilen durağan yatırımın yerine tercih edilmesi isteniyor.
Yani kısaca bu yeni düzenlemenin SGK adı altında birleştirilen devletin sosyal güvenlik kurumlarından emekli olmak ile bir alakası yok. Erken emeklilik bekleyenler, primlerini bitirip yaş bekleyenler ve borçlanarak erken emekli olmayı umut edenler için henüz bir gelişme yok. Kısa sürede böyle bir durumun yaşanması da beklenmiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git