Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Dilekçe Örneği

Emekli olan eşi yada babası vefat edenlerin bir süre sonra ilgilenmesi gereken dul ve yetim aylığı maaş başvurusu dilekçe örneği ile ilgili yazımızda sizlere işlemleri nasıl yürütmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle başınız sağ olsun, Allah sabır versin demek istiyorum ve ardından üzücü günlerinizde bu işlemleri nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgilere geçmek istiyorum.

Yetim Aylığı Bağlanması İçin Gerekli Belgeler

Gerekli belgeler açık kaynaklarda aşağıdaki şekilde görülmektedir. Size tavsiyemiz ülkemizde resmi işlerde çoğu zaman bazı değişiklikler olduğu için ilgili kuruma giderecek en güncel istenen belgeleri öğrenmeniz olacaktır. İstenen belgeleri inceledikten sonra alt kısma emekli sandığı yetim aylığı dilekçe örneği ekliyoruz. Bunu da ayrıca incelemenizde fayda var. 1. Kayıtlı bulundukları nüfus müdürlüğünden alınacak vukuatlı nüfus kayıt örneği, (Eşin ölümüyle dul kalan yetimlerden eş ve anne veya babasının kayıtlı olduğu ilgili nüfus idaresinden alınacak olan vukuatlı nüfus kayıt örnekleri)
 2. Nüfus kayıt örneğine uygun olarak doldurulacak kimlik araştırma belgesi, (Belgede yer alan bölümlerin çizgi (-) çekilmeden ve boş bırakılmadan yazı ile açık ifade kullanılarak cevap verilmesi gerekmektedir.)
 3. 18 yaşını doldurmuş ve 25 yaşını geçmemiş erkek yetimlerden öğrenime devam edenlerden ilgili okul idaresinden alınacak olan tasdikli öğrenim belgesi aslı,
 4. Aylık bağlanacaklara ait 3’er adet fotoğraf,
 5. Emekli iken ölenlere ait özel belge ve sağlık karnelerinin iadesi,
 6. Erkek yetimlerden 18 yaşını doldurup da öğrenime devam etmeyenlerden orta öğretimde 20 yaşına kadar, yükseköğretimde 25 yaşına kadar malül olanlar için tam teşekküllü devlet hastanesinden resimli ve onaylı olarak alınacak sağlık kurulu raporu aslı, (müracaat tarihinden itibaren son iki yıl içerisinde alınmış olan sağlık kurulu raporları geçerlidir)
 7. Bu durumda olanlardan kayyum ve vasi tayini edilenlerden kayyum ve vasi ilamları,
 8. Yine bu durumda olanlardan bağlı bulundukları il veya ilçe idare kurulunca düzenlenecek muhtaçlık belgesi ile mahalle muhtarınca onaylanacak mal bildirim belgesi,
 9. Sandığımıza gönderilecek belgelerin aslı veya ilgili makamlarca onaylanmış örneği (fotokopi veya faks olmaması)
 10. Vefat edenin annesi, bekar, dul veya boşanmış ise müracaatı ile birlikte (a), (b), (d) ve (g) şıklarında belirtilen belgelerin düzenlenerek Sandığımıza gönderilmesi gerekmektedir,
 11. Vefat edenin babasının aylık talebinde bulunması halinde, (a), (b), (d) ve (g) şıklarında belirtilen belgelerin düzenlenerek Sandığımıza gönderilmesi gerekmektedir. Ancak, baba 65 yaşından küçük ise istenilen belgelere ek olarak tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınacak olan, çalışarak hayatını kazanıp-kazanamayacağını belirtir sağlık kurulu raporunun aslı istenilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Adet Sancıları İçin Ne Yapılır?

Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı ve Yetim Aylığı Dilekçe Örneği

Normalde çoğu kurum başvuruya gittiğiniz zaman size örnek ve bazı alanları sizin doldurmanız için boş bırakılmış dilekçe örneği vermektedir. Biz örnek olması açısından dul ve yetim aylığı dilekçe örneği alt kısımda paylaşıyoruz.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı’na
ANKARA

Sandığımız . . . . . . . . . . . . . . . . sicil numaralı dosyasından emekli aylığı almakta iken ….. / ….. / 20. . tarihinde vefat eden Eşim/Babam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ’dan dolayı tarafıma ölüm yardımı ödenerek dul/yetim aylığı bağlanmasını arz ederiz.

T.C. Kimlik No :
Adres:
Tel:

EKLER:
EK-1

Adı Soyadı
İmza

14 Yorum Var

 1. Jale yertep Nisan 26, 2018
  • Semih Nisan 26, 2018
 2. NURHAN Mayıs 2, 2018
  • Semih Mayıs 2, 2018
 3. Derya Ağustos 6, 2018
  • Semih Ağustos 6, 2018
 4. Ozlem Ağustos 10, 2018
  • Semih Ağustos 10, 2018
 5. Abdulkadir Ağustos 29, 2018
  • Semih Ağustos 30, 2018
 6. ŞEYHMUS Ekim 3, 2018
  • Semih Ekim 4, 2018
 7. Hacer Ekim 5, 2018
  • Semih Ekim 5, 2018

Soru veya yorumunuzu bu bölüme yazabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir