Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Dilekçe Örneği

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Dilekçe Örneği
18 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 14.111 kez okundu.

Emekli olan eşi yada babası vefat edenlerin bir süre sonra ilgilenmesi gereken dul ve yetim aylığı maaş başvurusu dilekçe örneği ile ilgili yazımızda sizlere işlemleri nasıl yürütmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle başınız sağ olsun, Allah sabır versin demek istiyorum ve ardından üzücü günlerinizde bu işlemleri nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgilere geçmek istiyorum.

Yetim Aylığı Bağlanması İçin Gerekli Belgeler

Gerekli belgeler açık kaynaklarda aşağıdaki şekilde görülmektedir. Size tavsiyemiz ülkemizde resmi işlerde çoğu zaman bazı değişiklikler olduğu için ilgili kuruma giderecek en güncel istenen belgeleri öğrenmeniz olacaktır. İstenen belgeleri inceledikten sonra alt kısma emekli sandığı yetim aylığı dilekçe örneği ekliyoruz. Bunu da ayrıca incelemenizde fayda var. 1. Kayıtlı bulundukları nüfus müdürlüğünden alınacak vukuatlı nüfus kayıt örneği, (Eşin ölümüyle dul kalan yetimlerden eş ve anne veya babasının kayıtlı olduğu ilgili nüfus idaresinden alınacak olan vukuatlı nüfus kayıt örnekleri)
 2. Nüfus kayıt örneğine uygun olarak doldurulacak kimlik araştırma belgesi, (Belgede yer alan bölümlerin çizgi (-) çekilmeden ve boş bırakılmadan yazı ile açık ifade kullanılarak cevap verilmesi gerekmektedir.)
 3. 18 yaşını doldurmuş ve 25 yaşını geçmemiş erkek yetimlerden öğrenime devam edenlerden ilgili okul idaresinden alınacak olan tasdikli öğrenim belgesi aslı,
 4. Aylık bağlanacaklara ait 3’er adet fotoğraf,
 5. Emekli iken ölenlere ait özel belge ve sağlık karnelerinin iadesi,
 6. Erkek yetimlerden 18 yaşını doldurup da öğrenime devam etmeyenlerden orta öğretimde 20 yaşına kadar, yükseköğretimde 25 yaşına kadar malül olanlar için tam teşekküllü devlet hastanesinden resimli ve onaylı olarak alınacak sağlık kurulu raporu aslı, (müracaat tarihinden itibaren son iki yıl içerisinde alınmış olan sağlık kurulu raporları geçerlidir)
 7. Bu durumda olanlardan kayyum ve vasi tayini edilenlerden kayyum ve vasi ilamları,
 8. Yine bu durumda olanlardan bağlı bulundukları il veya ilçe idare kurulunca düzenlenecek muhtaçlık belgesi ile mahalle muhtarınca onaylanacak mal bildirim belgesi,
 9. Sandığımıza gönderilecek belgelerin aslı veya ilgili makamlarca onaylanmış örneği (fotokopi veya faks olmaması)
 10. Vefat edenin annesi, bekar, dul veya boşanmış ise müracaatı ile birlikte (a), (b), (d) ve (g) şıklarında belirtilen belgelerin düzenlenerek Sandığımıza gönderilmesi gerekmektedir,
 11. Vefat edenin babasının aylık talebinde bulunması halinde, (a), (b), (d) ve (g) şıklarında belirtilen belgelerin düzenlenerek Sandığımıza gönderilmesi gerekmektedir. Ancak, baba 65 yaşından küçük ise istenilen belgelere ek olarak tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınacak olan, çalışarak hayatını kazanıp-kazanamayacağını belirtir sağlık kurulu raporunun aslı istenilmektedir.
Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı ve Yetim Aylığı Dilekçe Örneği

Normalde çoğu kurum başvuruya gittiğiniz zaman size örnek ve bazı alanları sizin doldurmanız için boş bırakılmış dilekçe örneği vermektedir. Biz örnek olması açısından dul ve yetim aylığı dilekçe örneği alt kısımda paylaşıyoruz.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı’na
ANKARA

Sandığımız . . . . . . . . . . . . . . . . sicil numaralı dosyasından emekli aylığı almakta iken ….. / ….. / 20. . tarihinde vefat eden Eşim/Babam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ’dan dolayı tarafıma ölüm yardımı ödenerek dul/yetim aylığı bağlanmasını arz ederiz.

T.C. Kimlik No :
Adres:
Tel:

EKLER:
EK-1

Adı Soyadı
İmza

Etiketler:

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Dilekçe Örneği Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. Jale yertep dedi ki:

  Babamdan annem dul, ben yetim maaşı alıyordum annem vefat etti. Babamın maaşını almak için nasıl dilekçe yazmalıyım.

  1. Semih dedi ki:

   Yazımızın içerisindeki örnek dilekçe işinizi görebilir. Zaten ilgili kuruma gittiğiniz zaman size örnek bir dilekçe veriyorlar ve boş alanları siz dolduruyorsunuz. Eğer böyle bir şey vermezler ise size en azından ne şekilde bir dilekçe yazmanız gerektiğini söylerler..

 2. NURHAN dedi ki:

  Merhaba,
  Babamdan dul maaşı alan annem vefat etti, annemin aylığı için başvuru dilekçe örneği nereden bulabilirim.

  1. Semih dedi ki:

   Merhaba Nurhan Hanım,
   Başınız sağ olsun. İlgili kuruma gittiğiniz zaman size boş dilekçe örneği veriyorlar ve siz boş alanları dolduruyorsunuz.
   Saygılar..

 3. Derya dedi ki:

  18 yaşına geçen ay doldurdum annem 4 sene evvel vefat etti emekli maaşını almam için başvuru yapmam gerekiyor mu yoksa bana kart gelir mi ?

  1. Semih dedi ki:

   İlgili kuruma gidip ayrıntılı bilgi almanızı öneriyorum. Bir kaybınız olmaz gidiniz ve sizin durumunuza özel bir imkan varsa ondan faydalanın.

 4. Ozlem dedi ki:

  Merhabalar
  Ben evlendiğimde 4 kişi vefat eden babamdan maaş alıyorduk şu an kardeşimin biri okul bittiği için maaş kesildi bir kız kardeşim çeyiz parası alacak ve ben çeyiz parasını almadım şu almak istesem alabiliyor muyum en son aldığım maaş üzerinden mi alırım yoksa şu an ki maaş paylaşıma göre mi alırım?

  1. Semih dedi ki:

   Maaş durumu ve diğer kardeşlerin aldıkları ve alacaklarını tam bilemediğimiz için net yanıt veremiyoruz. Dosyanızı ilgili kurumdan çıkarttırarak tam olarak ne kadar alabileceğinizin bilgisini alsanız sizin için çok daha iyi olur.
   Saygılar..

 5. Abdulkadir dedi ki:

  Merhabalar,
  ben %80 ortopedik engelliyim emekli sandığına bağlı memur olarak çalıştım 2010 da emekli oldum vefat eden babam SSK’dan emekli yetim aylığı alabilir miyim?

  1. Semih dedi ki:

   Erkeklerin yetim ağlığı 25 yaşına kadar ödenmektedir.

 6. ŞEYHMUS dedi ki:

  Yetim maaşı alırken 18 yaşımı doldurdum, dolayısı ile maaşım kesikdi. Şimdi üniversiteye yerleştim. Öğrenci belgem mevcur. Tekrar maaş almak için ne yapmalıyım, belgeleri göndereceğim adres var mı? İyi çalışmalar..

  1. Semih dedi ki:

   Bulunduğunuz beldedeki ilgili kuruma başvuru yaparak belgeleri oraya verebilirsiniz veya nereye göndereceğinizi öğrenebilirsiniz.

 7. Hacer dedi ki:

  Merhaba yetim aylığı alıyordu baba 2014 vefat ettiği için 1998 doğumlu oğlum üniversiteye yerleşti nasıl bir dilekçe yazmak gerekiyor öğrenci belgesi mevcuttur teşekkürler

  1. Semih dedi ki:

   İlgili kuruma giderseniz size bir dilekçe örneği vereceklerdir.

 8. Evren dedi ki:

  Merhaba annem babasından yetim maaşı başvurusu yapacak. Sgk müdürlüğüne gittiğimizde bize talep dilekçesi verdiler ve Ankara’ya bu formu yollamanız yeterli dediler. Daha önce sadece anneannem alıyordu. Sadece bu form yeterli mi? Bir de dedem üç yıl önce vefat ettiği için geriye yönelik toplu ödeme başvurusu yapmak istiyoruz. Formun yanına dilekçe yazıp yollayın dediler. Bunun için örnek dilekçe vermeniz mümkün mü acaba? Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Semih dedi ki:

   Size verilen örnek form yeterlidir. Diğer talebiniz için ise örnek form mevcut değildir, direk talebinizi içeren bir dilekçe yazmanız yeterlidir.

 9. Ayse dedi ki:

  Merhaba. Eşim vefat etti emekli olmadan ondan maaş bağlandı. 2016 da babam vefat etmişti ve babamdan dolayi yetim aylığına başvurabilir miyim ?

  1. Semih dedi ki:

   Konuyu ilgili kurum ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Durumunuzu tam olarak bilemediğimiz için net bir cevap veremiyoruz.

 10. Nilufer dedi ki:

  Merhaba, babam 1999 da bağkur emeklisiyken vefat etti. Maaşını annem almaya başladı daha sonra annemi de kaybettim. Evliydim şimdi eşim vefat etti. Eşimden ssk dan maaş bağladı.. Öğrenmek istediğim iki maaşı da alamayacağım söylendi. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz..

  1. Semih dedi ki:

   Resmi makamların size söylediği bilgiler gerçek bilgilerdir.

Sayfa başına git