Çipli Kimlik Nereden Nasıl Alınır?

Çipli Kimlik Nereden Nasıl Alınır?
14 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 483 kez okundu.

İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin zamanında 2010 senesinde Bolu ilinde pilot uygulama olarak başlatılan Çipli kimlik kartları 2014 yılı itibariyle tüm vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak. Peki çipli kimlik kartı nasıl alınır? Çipli kimlik kartı nereden alınır? Bunlarla ilgili bilgileri sizler için araştırdık ve net bilgileri sizlerle paylaşalım.

Çipli kimlik kartı almak için ilk olarak 199 numaralı telefonu arayarak randevu almanız lazım. Randevu için yaptığınız arama sırasında sizden bazı kişisel bilgiler istenecek ve size dağıtım yapacak ilgili Nüfus müdürlüğüne yönlendirileceksiniz. Size verilen tarih ve saatte orada olmanız gerekiyor. Eğer orada olamayacaksanız aynı numarayı arayacak önceden haber verip randevu tarihi veya saati değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.
Çipli Kimlik Nereden Nasıl Alınır?

Randevu zamanı geldiğinde ilgili nüfus müdürlüğünde 15 dakikalık bir işlem yapılmakta. Sizin parmak izi ve avuç içi damar iziniz alınıp sisteme kayıt edilmektedir. Bu işlem bittiği zaman akıllı kimlik kartınız 3 gün içerisinde postaya verilmekte ve adresinize gönderilmektedir. Peki çipli kimlik kartları ücretli mi? Çipli kimlik kartı ücreti ne kadar? Bu soruların cevabı malesef ki evet ücretli. Çipli kimlik kartı ücret 18 TL.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git