Bilgisayarın Yararları Ve Zararları

Bilgisayarın Yararları Ve Zararları
12 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 791 kez okundu.

Bilgisayarın hayatımıza girişi ile birlikte yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olma ihtiyacımız da doğmuştur. Çoğunlukla yararını gördüğümüz gibi zararları da yok değil. Evlerde kişisel kullanım da yaygınlaşmadan önce bilgisayarı bankalarda ve resmi dairelerde görürdük. Bizlere çok yabancı ve ulaşılmaz birer aygıt gibi görünürdü. Fakat geldiğimiz noktada artık her evde bulunmakta hatta pek çok evde birden fazla bulunmakta.

Bilgisayarın yararlarını saymakla bitiremeyiz. İş için kullanımdan evlerde hanımların yemek tariflerini bulmak için kullanımına, çocukların ödevlerini yapmalarına kadar sayısız faydası bulunmaktadır. Önceden günlerce süren işlemler bugün bilgisayarlar sayesinde dakikalar içerisinde hallolmaktadır. Örneğin muhasebecilerin günler süren firma kayıt hesapları bugün artık tek bir tıklama ile ekrana düşmekte ve bir iki dakika içerisinde yazıcıdan çıakrtılıp müşteriye teslim edilebilmektedir.
Gelelim bilgisayarın zararlarına. Öncelikle insanı tembelliğe ciddi anlamda alıştırmaktadır. Bağımlılık yapmakta ve sosyal hayatı ciddi olarak tehlikeye atmaktadır. Sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile aylarca evden çıkmadan hayatınızı sürdürmeniz mümkündür. Bu ne kadar yararlı bir şey gibi görünse de aslında insan hayatı için ciddi zararları olan bir durumdur.

Çocukların kullanımında psikolojik pek çok zararları olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Çocuklarda kişilik bozukluğundan asosyallik rahatsızlığına kadar pek çok sakıncalı durum hakkında uyarılar gelmektedir.

Bilgisayarın Yararları Ve Zararları

Tüm bu bilgisayarın yararları ve zararları dışında fizyolojik olarak radyasyona maruz kalma sebebiyle hastalıklar oluşmakta ve göz rahatsızlıkları baş göstermektedir.

Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğu zaman sadece ihtiyaç halinde kullanımı ve onun dışındaki kullanımda dikkatli olunması gereken bilgisayarlar günümüzün vazgeçilmezlerinin başında gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git