Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Bamyanın Faydaları Nelerdir?
19 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 517 kez okundu.

Bamya yemeği çoğu damağa hoş gelirken, çoğu kişi için de hoşlanılmayan bir sebzedir. Fakat çoğu kişi bamyanın ne kadar sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu bilmemektedir. Bamya daha çok kış aylarında tüketilen bir sebzedir ve mineral açısından oldukça zengindir. Mineral açısından zengin olduğu için halsizliğe iyi gelir ve bamyanın yararları sadece bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür ve bu özelliğini yüksek lif oranından alır. Sindirim sisteminde meydana gelen düzensizlikleri gidermede yardımcı bir besindir.
Bununla birlikte bamya düzenli tüketildiğinde güneş ışınlarından cildinizi korur ve içerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde cildinizin genç kalmasını destekler. Cildinizi korumasının yanında ise saç sağlığınıza da iyi gelir. Aynı zamanda bamyanın faydaları neler diye sorulduğunda en bilinmeyen özelliği depresyondaki kişilerde oluşan olumsuz düşüncelerden kurtulmak için şifa niyetinde bir bitkidir. Kolaylıkla erişilebilen bamya, birçok kanser türüne de iyi gelmektedir. Bunlardan en önemlisi kolon kanseri olup, akciğer ve böbrek kanserlerinde de olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bamyanın içeriğinde bulunan enzim, kemiklerin güçlenmesinde önemli bir faktördür. Bunun için büyüme çağında olan çocuklarımıza bolca bamya yedirmeliyiz.

Kan pıhtılaşması sorunu olan kişilerin bamya tüketmesi önerilmektedir. Başlıca besin kaynağı olan bamyanın zararları hakkında herhangi bir detay bulunmamaktadır. Ancak taze iken tüketilen bamyanın, faydası her zaman daha fazladır. 2 günden daha fazla süre içerisinde bekletmemeniz besin değeri bakımından önemlidir. Ayrıca bamyayı tüketmeden önce iyice temizlediğinizden emin olun, çünkü bamyanın yetiştirilmesi sırasında kullanılan kimyasal maddeler size zarar verebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git