Android Telefondan Televizyona Görüntü Aktarmak

Android Telefondan Televizyona Görüntü Aktarmak
24 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 4.975 kez okundu.

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte artık pek çok cihazı birbirine bağlayabiliyoruz ve bugün sizlerle Android telefondan televizyona görüntü aktarma konusunu detaylı olarak inceleyeceğiz. Pek çoğumuzun evinde akıllı televizyon ve telefon mevcut. Artık bu ikisini birbirine bağlayarak telefon ekranını televizyonda görüntüleme imkanımız var. Şimdi hem kablolu hem de kablosuz olarak bu işlemleri nasıl yapabileceğimize bakalım.

Telefonu Televizyona Bağlamak Kablosuz

İlk olarak telefon ekranını tv’ye aktarma kablosuz şekilde nasıl oluyor ona bakalım. Kablosuz şekilde ekran aktarımı için olmazsa olmaz şartlardan birisi her iki cihazında aynı WiFi ağına bağlı olması gerekmektedir. Kullandığınız akıllı telefonda eğer herhangi bir uygulama yoksa ayarlar kısmında ekran paylaşım bölümünü kullanarak el ile bağlayabilirsiniz. Bu bölüme geldiğiniz zaman televizyonun markasını görüyor olmanız gerekiyor eğer aynı WiFi üzerine bağlı iseniz. Görünmüyorsa ya Wifi üzerinde her iki cihazda bağlı değildir yada televizyonunuzun ekran paylaşım özelliği aktif değildir. Her iki cihazında paylaşım özellikleri aktifse hiç sorun olmadan görüntü o anda televizyon ekranına aktarılmış olur.
Bunlara ek olarak Google Play Store üzerinde pek çok uygulama bulunmaktadır. Eğer kendiniz el ile telefonu wifi ile televizyona bağlamak işlemini gerçekleştiremiyorsanız bir uygulama işinizi kolaylaştırabilir. Bunun için Google Play Store’den ekran paylaşımı şeklinde arama yaparak pek çok uygulama bulabilirsiniz. Hemen her gördüğünüz uygulamayı kullanmayın. Uygulama yorumlarını inceleyerek en çok olumlu yorum ve puanı alanı kurun. Biz burada özel olarak bir uygulama adı vermeyeceğiz çünkü devamlı daha iyi ve güncel olanı ekleniyor.

Eğer cihazınız Samsung ise Allshare uygulaması varsayılan olarak cihazınızda olabilir. Bu uygulama var ise yeni bir şey kurmanıza gerek yok çünkü bu işi Allshare görmektedir. Özellikle Samsung j7 telefondan tv ye görüntü aktarma işlemlerinde bu uygulama ile çok iyi sonuçlar aldığını söyleyen yorumlar görüyorum internet üzerinde. Tüm bu kablosuz işlemler için cihazınızın DLNA teknolojisini destekliyor olması gerekmektedir. Kullandığınız cihazın kullanım klavuzu duruyorsa yada internetten bulabiliyorsanız konu ile ilgili direk kendi marka ve modelinize göre işlemlerin nasıl yapıldığını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.Telefonu TV’ye Bağlamak Kablolu

Bu işlem için doğal olarak bir kabloya ihtiyacınız var. Bir ucu televizyonun HDMI soketine diğeri ise cihazınızın Micro USB girişine takılıyor. Bu sebeple HDMI – Micro USB kablo ihtiyacınız bulunuyor. Size tavsiyem bu kabloyu satın alırken HDMI değilde diğer giriş için telefonunuzu da yanınızda götürmeniz olacaktır. Direk kabloyu alırlen Micro Usb ucunun sizin telefonunuza uyup uymadığını kontrol edin. İşte telefonu usb ile televizyona bağlamak işlemi bu kadar basit bir şekilde sadece bir kablo ile gerçekleşmektedir. Tek yapmanız gereken kablo takma işlemlerini yaptıktan sonra televizyondan HDMI girişini seçip ekranı görmek olacaktır.

Telefondan TV’ye Ekran Görüntüsü Aktarma

Bunların dışında yine kablo ile özel bir aparat ile Android telefondan televizyona ekran görüntüsü aktarma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için MIRACAST adı verilen bir aparat almanız gerekiyor. Bunun bir ucu televizyonun HDMI girişine takılmakta. Kullanımı için Google Play Store’ye MIRACAST yazmanız ve gerekli uygulamayı telefonunuza kurmanız gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git