All In One SEO Pack Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

All In One SEO Pack Eklentisi Kurulumu ve Ayarları
28 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 1.117 kez okundu.

WordPress kullanıcılarının büyük bir kısmı seo ayarlarını All In One SEO Pack eklentisi ile yapmaktadır. Ben bu yazıyı yazarken en popüler WordPress eklentileri arasında 8. sırada yer alıyordu. 1. sırada bir diğer seo eklentisi olan Yoast bulunuyor. Bunu da belirtelim. Fakat indirilme sayısı olarak All In One SEO Pack Yoast’ın neredeyse 6 milyon önünde.

All In One SEO Pack eklentisini kurmak için eklenti sekmesinden yeni eklenti bölümüne gelerek arama kutusuna “All In One SEO Pack” yazıp kurulumu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. FTP üzerinden yapmak isteyenler burayı tıklayarak eklentinin sayfasından indirip ilgili dizine atabilirler. Eklenti sayfasına buradan girebilirsiniz.
All In One SEO Pack eklentisinin kurulumunu yapıp etkinleştirdiğiniz zaman sol tarafta menü kısmında aktif olarak görebileceksiniz. All In One SEO Pack üzerine gidince yanda açılan seçeneklerden “Genel Ayarlar” seçeneğine tıklayıp ayar ekranına gelelim. Şimdi tek tek sizlere hangi seçeneğin neye yaradığını ve seçilip seçilmemesi gerektiğini anlatmak istiyorum.

All In One SEO Pack Kurulum ve Ayarları

Genel Ayarlar

Eklenti hoşuma gitti, bağış yaptım : Eğer eklenti üreticilerine bağış yaptıysanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Ciddiye alınacak bir seçenek olmadığını sizde tahmin ediyorsunuzdur. Eklenti üreticileri bağış yapacak kişilere farklı güncellemeler göndereceklerini söylemişlerdi fakat şu ana kadar bu konu ile ilgili net bir bilgi okumadım başka bir yerde.

Standart URL ‘ler: İşaretli olması gereken bir seçenek. Bir içeriğin farklı sayfalarla indexlenmesini engeller. Google bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi veriyor(Buradan ulaşabilirsiniz.). Birbirini tekrar eden sayfalar yada ulaşılamayan sayfalar konusunda yardımcı olan bir seçenek. Aynı içeriğe birden fazla adresten ulaşılması gibi durumlar olabiliyor. Bu durumun önüne geçiyor.

No Pagination for Canonical URLs: Bu seçeneği işaretlememenizi öneriyorum. Canonical URL’ler için sayfalama yapılmamasını istiyorsanız işaretleye de bilirsiniz.

Enable Custom Canonical URLs: Bu seçeneği de işaretlemiyoruz. Eğer işaretlerseniz içerik girdiğiniz safya da bir kutucuk çıkacak ve kendiniz dilediğiniz bir Canonical URL girebilirsiniz. Gerek yok bence.

Set Protocol For Canonical URLs: Canonical URL’un kaynak kodda hangi protokol ile görüneceğini seçebilirsiniz. Normal siteler için “Auto” seçeneği işaretli olmalı.
Use Original Title : WordPress’in kendi title değişkenindeki ayarları kullanmak istiyorsanız bu seçeneği Enable yapabilirsiniz. Fakat biz All In One SEO Pack’ın ayarlarını kullanmak istediğimiz için Disable olarak seçiyoruz.

Use Schema.org Markup: Bu seçeneği aktifleştiriyoruz. Schema.org etiketlerini sayfamızda aktifleştirir.

Önemli olayları kayıt et : İşaretlemenize gerek yok. Eklentinin çalışmalarını bir dosyaya kayıt edip log tutmak istiyorsanız işaretleye de bilirsiniz.

All In One SEO Pack Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

Ana Sayfa Ayarları

Ana Sayfa Başlığı: Sitemizin ana sayfasının başlığının ne olması gerektiğini buraya yazıyoruz. 60 karakterden fazla girilmesi tavsiye edilmiyor.

Ana Sayfa Açıklaması: Sitemizin açıklama kısmını buraya yazıyoruz. 160 karakterden fazla olmamalı. Kaynak kodda Meta Description etiketinin içerisinde yer alır. Google arama sonuçlarında ana sayfamız ekrana geldiği zaman bu açıklama görünecek.

Ana Sayfa Anahtar Kelimeleri : Ana sayfamızın anahtar kelimelerini bu bölüme yazıyoruz. Her anahtar kelime gurubunun sonuna virgül koyuyoruz, sadece en son girdiğimiz kelime yada kelime gurubundan sonra virgül koymuyoruz. Herhangi bir kelime yada karakter sınırı koyulmamış fakat 20 kelime veya kelime gurubundan fazla girmeseniz iyi olur.

Anahtar Kelime Ayarları

Anahtar Kelimeler : Bu kutuyu işaretliyoruz. Anahtar kelimelerin kaynak kodda meta keyword kısmında görünmesi için gerekli. Eğer kaynak kodda meta etiketinde anahtar kelimelerin görünmesini istemiyorsanız bu seçeneği aktifleştirmeye bilirsiniz.

META anahtar kelimeleri için Kategorileri Kullan: Bu seçeneği aktifleştirmiyoruz. Kategori isimlerini de anahtar kelimeye çeviriyor ve meta tagına ekliyor.

META anahtar kelimeleri için Etiket Kullan : Kesinlikle işaretliyoruz. İçerik girdiğimiz sayfada belirlediğimiz etiketleri meta keyword tagına ekliyor.

Yazıların Sayfası için Dinamik Anahtar Kelimeler Oluştur: Kesinlikle işaretlememiz gereken seçeneklerden birisi. Eğer yazı içerisinde etiket, anahtar kelime oluşturmadıysak bu seçenek sayesinde All In One SEO Pack yazının içinde geçen önemli kelimeleri bizim için etiket haline dönüştürüyor.

Başlık Ayarları

Başlıkları Biçimlendir: Bu seçenek aktifken alt kısımda tüm sayfalarla ilgili düzenleme kutucukları çıkacak. Eğer her sayfa için ayrı bir başlık ayarı yapmak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. Eğer hiç bir ayara dokunmak istemiyorsanız pasif düğmesini işaretleyin. All In One SEO Pack ile gelen varsayılan ayarlar zaten iyi, benim tavsiyem pasifte bırakın ve normal ayarlar kalsın. Eğer ben bu işin uzmanıyım ve bazı şeyleri kafama göre değiştirmek istiyorum diyorsanız aktifi seçebilirsiniz.

Başlıkları Büyük Harfe Çevir: Bu kutuyu da işaretleyelim. Arama sonuçları sayfası ve etiketlerin sayfasının başlık kısmının ilk harflerini büyük yapar.

Kategori Başlıklarını Büyük Harfe Çevir: Bu seçeneği de işaretleyelim. Kategori sayfalarımızın başlıklarının ilk harflerini büyük yapar.

Başlık biçimlendir seçeneğini aktif yaptıysanız aşağıdaki bölümler görünecek. Varsayılan ayarlar yeterinde iyi ama ben kafama göre değiştireceğim diyorsanız açıklamalarını ve varsayılan değerlerini inceleyebilirsiniz.

Sayfa Başlık Biçimi: %page_title% | %blog_title%

Yazı Başlık Biçimi: %post_title% | %blog_title%

Kategori Başlık Biçimi: %category_title% | %blog_title%

Archive Title Format: %archive_title% | %blog_title%

Tarih Arşivi Başlık Biçimi : %date% | %blog_title%

Yazar Arşivi Başlık Biçimi: %author% | %blog_title%

Etiket Başlığı Biçimi : %tag% | %blog_title%

Arama Başlığı Biçimi : %search% | %blog_title%

Açıklama Biçimi : %description% | %blog_title%

404 Başlık Biçimi: Aradığınız sayfa bulunamadı %request_words%

Sayfalanmış Biçim : – Part %Page%

Özel Yazı Türü Ayarları

Özel Yazı Türleri için SEO: Bloğunuzda farklı yazı tipleri için de seo yapılmasını istiyorsanız bu seçeneği etkin olarak işaretleyin. Etkin olarak işaretlenmesini bende tavsiye ediyorum.

Gelişmiş Seçenekleri Etkinleştir: Eğer etkin yaparsanız ayarları eliniz ile kendiniz girmeli ve seçenekleri belirlemelisiniz. Pasifte tutmanızı öneriyorum.

Görünüm Ayarları

Özel Yazı Türleri için Sutun Etiketlerini Göster: Yazılar ve Sayfalar seçeneklerini işaretleyip ortamı işaretlemiyoruz.

Yönetici Bölümünde Menüyü Göster: İşaretliyoruz.

Üstte Menüyü Göster: İşaretliyoruz.

Web Yöneticisi Doğrulama

Google Web Yöneticisi Araçları: Sitemizi Google Webmaster Araçlarına eklediğimiz zaman sunulan onaylama seçeneklerinden birisi de kod ile olandır. Verilen kodu buraya giriyoruz ve Google Webmaster Araçları doğrulamamız yapılmış oluyor.

Bing Web Uzmanı Merkezi: Bing webmaster araçları onay kodu giriliyor.

Pinterest Site Doğrulaması: Pinterest tarafından verilen site doğrulama kodu giriliyor.

Google Ayarları

Google Plus Varsayılan Profili: Google+ profil linkimizi giriyoruz. Sayfamız varsa onu da girebiliriz.

Google Plus Profili Devre Dışı: Google+ profilimizi artık göstermek istemiyorsak kodlarda bunu işaretliyoruz.

Display Sitelinks Search Box: Bazı büyük sitelerin arama sonuçlarında dikkat ediyorsanız son zamanlarda ayrı bir alt arama kutusu çıkıyor. İşte siteniz otorite ise bu seçeneği aktifleştirerek bu şekilde özel bir alt arama kutusuna sahip olabilirsiniz. Her sitede bu alt arama kutusu çıkmayabilir. Bu seçeneği seçtiniz diye kesin bir alt arama kutusu çıkacak diye düşünmeyin. Ama işaretleyerek isterseniz şansınızı deneyebilirsiniz.

Display Sitelinks Search Box

Advanced Authorship Options: Pasif seçeneğini işaretliyoruz.

Google Analytics ‘e Bağlan: Google analistiğe sitemize kod eklemeden direk bağlanmamıza yarıyor.

Google Analytics ID: Google Analytics ID numaramızı buraya girerek sayfamıza otomatik olarak Google sayaç kodunu eklemiş oluyoruz.

Noindex Ayarları

Web sayfamızda arama motorları tarafından indexlenmesini istemediğimiz kategori, etiket, sayfa yada başka bir bölüm varsa buradan ayarlıyoruz. All In One SEO Pack ile birlikte otomatik olarak gelen ayarları değiştirmemenizi öneriyorum. Ama tabi tercih sizin..

Gelişmiş Ayarlar

Bu bölümde de All In One SEO Pack tarafından varsayılan olarak gelen ayarları kullanalım. Sadece “Açıklamaları otomatik oluştur:” seçeneğinin etkin olması yeterli olacaktır.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra “Ayarları Güncelle” düğmesine basarak All In One SEO Pack kurulumunu tamamlıyoruz.

Bir iki gün içerisinde All In One SEO Pack’ın diğer menülerini de yazıp bu yazının altına ekleyeceğim.

Etiketler:

All In One SEO Pack Eklentisi Kurulumu ve Ayarları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Davut dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Sayfa başına git