2B Yasası Neler Getiriyor

2B Yasası Neler Getiriyor
31 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 425 kez okundu.

Uzun süredir çıkması beklenen ve kamuoyunda 2B yasası olarak bilinen Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı meclis genel kurulundan geçerek kabul edildi. Tasarının yasalaşması ile birlikte 2B kanunu, hazine arazisi olan ve orman vasfını yitirmiş alanların değerlendirilmesini öngörüyor. Yasa ile yeni orman alanlarının oluşturulması için çalışmaların yapılması, orman köylülerinin kalkındırılması ve hazineye ait tarım arazilerinin satışı öngörülüyor. 2B yasası 2012 yılında çıkması beklenen ve uzun süredir üzerinde çalışmalar yapılan yasaların başında geliyordu.
Yasa ile bilimsel yöntemler ile orman olarak kalmasında fayda bulunmayan alanlar kamulaştırılarak tapuda hazine adına tescil edilecek bu alanlarda bulunan köylülerin istihdamı ve iskanı için Orman Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalar yürütülecek.

2B kanunu kapsamında orman vasfını kaybetmiş olan fakat yeniden orman olarak değerlendirilmesi uygun görülen alanlar için satışlardan gelecek gelir ile çalışmalar yürütülecek. Yeniden orman olarak değerlendirilecek alanların bitişiğinde bulunan veya içinde kalan alanlardaki orman köylülerinin yeni alanlara taşınması sağlanacak. Bu alanlar devlet ormanı olarak ağaçlandırılacak.

2B Arazilerinin Satışı

2B yasası 2012 bunlarında dışında en fazla bu alanların dışında kalan ve kanun ile birlikte üstündeki işgalci konumunda bulunan hak sahiplerine satılacak araziler ile gündeme geliyor. Zira bu alanlar büyük şehirler içinde kalan ve oldukça değerli yerlerde bulunan arazileri kapsıyor.

Yasa ile birlikte 2B arazisi üzerinde kullanıcı olarak görülenler, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte kanuni süre içinde başvurmaları halinde hak sahibi sayılacaklar. Hak sahipleri için satışı gerçekleştirilecek arazilerin rayiç bedeli üzerinden % 30 indirim yapılacak. Yasa ile birlikte hak sahipleri peşin ödemelerde de büyük indirim fırsatı yakalayacak. Hak sahipleri arazi bedellerini peşin ödemeleri durumunda % 20 ek indirime hak kazanacaklar. Yasa kapsamında hak sahipleri arazilerini ipotek ettirerek kredi de kullanabilecekler. Hak sahipleri başvuru sırasında arazi rayiç bedeli üzerinden hesaplanan bedelin % 10’unu teminat olarak ödeyecekler. Bu ücret daha sonra toplam paradan düşülecek. Hak sahipleri 2B arazilerinin bedelini 8 eşit taksit halinde 4 yılda taksitle faizsiz ödeyebilecek.
2B Yasası Neler Getiriyor

2B Tarım Arazilerinin Satışı

2B kanunu 2012 kapsamında halen hazine adına kayıtlı tarıma elverişli alanların satışına da başlanacak. Hazineye ait tarım arazilerinde kanunun çıkmasından önce yani 31.12.2011 yılından önceki 3 yıl arazileri kiralayan ve tarım amaçlı kullananlar, sözleşmeleri halen devam edenler bu arazileri hak sahibi olarak satın alabilecek. Yasa gereği hak sahibi sayılan kişiler tarımsal hazine arazileri için yine rayiç bedelin % 70’ini ödeyerek sahip olabilecekler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git