0850 Nerenin Alan Kodudur

0850 Nerenin Alan Kodudur
11 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 727 kez okundu.

Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız 0850 telefon alan kodu nerenin kodudur? Bu kod ile gelen aramalar ilk başta tedirgin edici olsa da eğer aranan sizseniz maddi bir götürüsü yoktur. Fakat 0850’li telefon numaralarını aramak tabi ki ücrete tabidir.

0850 nerenin alan kodudur konusuna gelecek olursak aslında uluslararası bir koddur ve Kuzey Kore’ye tahsis edilmiştir. Kuzey Kore’de bir numara arayacak olursanız başına bu konu eklemeniz gerekiyor. Peki bizi 0850 numaralardan arayanlar Kuzey Kore’den mi arıyorlar? Tabi ki hayır. Son bir iki yıldır genellikle çağrı merkezleri tarafından kullanılmaktadır.İlk çıktığı zamanlar Koç.Net tarafından Biri Adsl için kullanılıyordu. Fakat şu anda böyle bir sınır yoktur ve tüm firmalar ve çağrı merkezleri 0850 numaralı kodu alıp müşterilerine hizmet verebilmektedir. 2011 Mayıs ayı itibariyle Türk Telekom tarafından nomadik -bir diğer deyişle göçebe – numaralar başvuru yapan abonelere tahsis edilmeye başlanmıştır.
0850 numarası Kuzey Kore’ye atanmış bir alan kodudur dedik. Fakat işin aslı şu şekildedir. Kuzey Kore 00850’dir, sizi arayan numara ise 0850’dir. Bu ayrımı da belirtelim.

0850 Nerenin Alan Kodudur

0850 Numara Almak İstiyorum

0850 numaralar göçebe numaralardır, yani herhangi bir şehre veya adrese bağlı olmayan, taşınma durumlarında değişmeyen numaralardır. Voip teknolojisi kullanılmaktadır. İnternet olan her yerde kuracağınız bir Voip sistemi sayesinde kullanıma başlayabilirsiniz. Sabit hat kullandığınız telekom firmasına yapacağınız bir başvuru ile 0850’li numaraya sahip olabilirsiniz. Bunun için adınıza kayıtlı bir fatura(su, elektrik, Telekom faturası..), nüfus kağıdınızın önlü arkalı fotokopisi istenmektedir. Bu belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz. 0850 alan kodlu numaranın kurulum ve tashihi herhangi bir ücrete tabi değildir. Ücretlendirme ise kontörlü hatlar gibidir. Ön ödeme yaparak dakika alırsınız ve bu şekilde kullanabilirsiniz.
0850 alan kodlu numaraları aramak ücretlidir. Ücretlendirme ise kullandığınız hattın bağlı olduğu Gms operatörü ve telekom firmasına göre değişmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git